Vybrané příspěvky

Grid List

V letech 2022 a 2023, v době jejich stoletého výročí narození a výstavy v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK), vzrostl široký zájem o samorostlé kladenské malířky, sestry (dvojčata) Jitku a Květu Válovy. Mělo se za to, že jejich práce jsou zmapovány, ale badatel Ondřej Surový s kolegyněmi objevil v Michli něco nečekaného: velkou skleněnou plastiku Orchideje, dílo raritní, protože sestry spíše malovaly a kreslily.

Akvatinta Pavla Sukdoláka

Reportáž

Do poloviny ledna 2024 si ještě můžete v kutnohorské kavárně a cukrárně Čert a Káča (Husova 102/5, v podloubí) prohlédnoute prodejní výstavu malířky Bohunky Waageové příznačně nazvanou Den, kdy zpívali andělé, kterou připravila umělecká agentura a galerie ArcusGallery (Husova 103, v podloubí).

Rok 2024 zahájí v pražské komorní galerii a vinárně U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) výstava Andělíčci, andělé... a andělky. Tradičně ji připravila kutnohorská umělecká agentura a galerie ArcusGallery. Ta v těchto prostorách pořádá od poloviny roku 2021 pravidelné měsíční prodejní výstavy, autorské i tématické.

Hora Kutná v umění výtvarném je název výstavy, kterou připravila umělecká agentura a galerie ArcusGallery pro kutnohorskou kavárnu Čert a Káča (Husova 102/5, v podloubí).

Vlastimil Bareš: Chrám sv. Barbory a Jezuitská kolej, olej na plátnu, 2023

Výstavy

Hora Kutná v umění výtvarném je název výstavy, kterou připravila umělecká agentura a galerie ArcusGallery pro kutnohorskou kavárnu Čert a Káča (Husova 102/5, v podloubé).

Bohunka Waageová: Vyhnání z ráje; Olej; 2005

Výstavy

Kutnohorská umělecká agentura a galerie ArcusGallery prodlužuje o měsíc, tedy až do neděle 3. března 2024, prodejní skupinovou výstavu Andělíčči, andělé... a andělky v pražské komorní galeriii a vinárně U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady).

Od úterý 25. ledna 2022 bude v pražské Galerii ART Concept k vidění výstava malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora a pedagoga Jaroslava Hořánka příznačně nazvaná Propojený svět.

V pátek 16. dubna 2021 zahájila karlovarská Interaktivní galerie Becherova vila výstavu Tomáše Bíma (* 12. listopadu 1946), příznačně nazvanou Ohlédnutí II. Požádali jsme ředitele Galerie umění Karlovy Vary Jana Samce, který je současně i kurátorem aktuální výstavy, aby se pro čtenáře webu Putování za uměním zamyslel nad tvorbou svébytného a svérázného grafika a malíře Tomáše Bíma...

Galerie Art Mozaika v nově zrekonstruovaných výstavních prostorách nedaleko Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici zdařile, v rámci legálních možností, vyrovnala s tvrdými opatřeními zákazů shromažďování a hromadné účasti na kulturních akcích, doprovázejícími dlouhodobě epidemii coronaviru. A zve uměnímilovnou veřejnost i sběratele současného výtvarného umění na jedinečnou prezentaci malíře Tomáše Kubíka.

Tato talentovaná malířka mazlivého jména není čtenářům webu Putování za uměním neznámá. Rozhovor s ní na tomto webu vzbudil naši zvědavost a tak jsme se s fotografem za malířkou a grafičkou Bohunkou Waageovou vypravili do jejího ateliéru na pražských Královských Vinohradech.

Jsme v kopcích nad Prahou, ve vilové čtvrti s výhledem na rušné Dejvice. Kouzelník čas sáhl po paletě a pestře zbarvil listy stromů i keřů do nádherných podzimních barev. Tak trochu nám připomínají paletu talentované kumštýřky Petry Skluzáčkové, která nás po úspěšné výstavě v Galerii Špejchar v jihočeské Želeči pozvala do svého ateliéru.

Výtvarnice a galeristka Veronika Holá

Návštěva ateliéru

Tato činorodá kumštýřka není našim čtenářům neznámá. Před časem jsme ji navštívili v pražské Tripartit Gallery, kde se spolu s nekorunovaným králem současných českých uměleckých sklářů Jiřím Pačinkem realizuje jako galeristka. Nyní bereme za kliku jejího ateliéru nedaleko Řep, abychom zjistili, co dnes se svým širokým tvůrčím záběrem tato vskutku renesanční malířka a výtvarnice dělá.

Výstava obrazů, kreseb a soch pardubické malířky, ilustrátorky, autorky celodřevěných marionet, keramických a dřevěných artefaktů Jitky Píšové – Slavíkové byla 15. května 2024 zahájena v kutnohorské kavárně Čert a Káča v podloubí Husovy ulice.

Vernisáží ve středu 15. května 2024 bude od 17:30 hodin zahájena v kutnohorské kavárně Čert a Káča (Husova 102/5, v podloubí) výstava obrazů pardubické malířky, ilustrátorky, autorky celodřevěných marionet, keramických a dřevěných artefaktů Jitky Píšové-Slavíkové, příznačně nazvaná Ohlédnutí. Výstavu, kterou připravila kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery, postavila autorka z obrazů, které vytvořila v letech 2002 až 2024.

Vernisáž výstavy olejomaleb. akvarelů, dřevěných plastik, loutek a smaltů Hany Richterové začíná v sobotu 4. května 2024 od 17:00 hodim v Muzeu Malešov. Hana Richterová tak volně navazuje na listopadovou výstavu akvarelů v pražské komorní galerii a vinárně U Posledního soudu.