Vybrané příspěvky

Grid List

Pro vybrané položky v Galerii myrro, Knihkupectví theressa, Antikvariátu U Skleněné kašny, ale i v dalších třiceti internetových obchůdcích webu i-passage.cz můžete mít poštovné a balné zdarma.

Malířka Bohunka Waageová ve svém ateliéru

Reportáž

Přední pražská malířka a grafička pro svůj poslední námět zamířila do řecké mytologie. V současné době Bohunka Waageová dokončuje práci na triptychu Tři Grácie. Plni zvědavosti jsme zaklepali na dveře jejího vinohradského ateliéru, abychom jako jedni z prvních s redakčním fotografem Jiřím Vlastníkem shlédli nová plátna jmenované malířky.

V poslední době je velmi oblíbená zážitková či poznávací turistika. V té hrají prim přední české a moravské sklárny, které umožňují jednotlivcům, rodinám i skupinám návštěvu hutě s komentovanou prohlídkou během provozu. Nabídka prozkoumání tajů tohoto uměleckého řemesla je neodolatelná. Pojďme tedy spolu nahlédnout pod ruce šikovným sklářům z nižborské společnosti Rủckl. Vždyť vidět na vlastní oči tavení, foukání skla a jeho zušlechťování je mimořádný zážitek.

V galerii U Posledního soudu v současné době probíhá velice úspěšná prodejní výstava olejomaleb a akvarelů akademického malíře Františka Letáka příznačně nazvaná Portrétista Prahy... a také Hory Kutné. Malíř se po dohodě s pořádající ArcusGallery rozhodl výstavu prodloužit až do neděle 16. října 2022.

Karel Beneš: Jízda králů; 1980

Výstavy

Pražská galerie a vinárna U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) se rozhodla prodloužit úspěšnou výstavu grafických listů Lithography ze sbírkových fondů kutnohorské ArcusGallery do neděle 7. srpna 2022. Agentura ArcusGallery provozuje a řídí internetovou Galerii myrro. Jak nám řekl majitel vinárny a galerista Václav Srb, výstava bude doplněna, protože se několik litografií prodalo, a částečně i obměněna.

Připravovaná výstava fotografií Gabriely Jurosz-Landa, která měla být zahájena v kutnohorské AtcusGallery vernisáží v úterý 14. června 2022 byla zrušená a odložena.

Od úterý 25. ledna 2022 bude v pražské Galerii ART Concept k vidění výstava malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora a pedagoga Jaroslava Hořánka příznačně nazvaná Propojený svět.

V pátek 16. dubna 2021 zahájila karlovarská Interaktivní galerie Becherova vila výstavu Tomáše Bíma (* 12. listopadu 1946), příznačně nazvanou Ohlédnutí II. Požádali jsme ředitele Galerie umění Karlovy Vary Jana Samce, který je současně i kurátorem aktuální výstavy, aby se pro čtenáře webu Putování za uměním zamyslel nad tvorbou svébytného a svérázného grafika a malíře Tomáše Bíma...

Galerie Art Mozaika v nově zrekonstruovaných výstavních prostorách nedaleko Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici zdařile, v rámci legálních možností, vyrovnala s tvrdými opatřeními zákazů shromažďování a hromadné účasti na kulturních akcích, doprovázejícími dlouhodobě epidemii coronaviru. A zve uměnímilovnou veřejnost i sběratele současného výtvarného umění na jedinečnou prezentaci malíře Tomáše Kubíka.

Tato talentovaná malířka mazlivého jména není čtenářům webu Putování za uměním neznámá. Rozhovor s ní na tomto webu vzbudil naši zvědavost a tak jsme se s fotografem za malířkou a grafičkou Bohunkou Waageovou vypravili do jejího ateliéru na pražských Královských Vinohradech.

Jsme v kopcích nad Prahou, ve vilové čtvrti s výhledem na rušné Dejvice. Kouzelník čas sáhl po paletě a pestře zbarvil listy stromů i keřů do nádherných podzimních barev. Tak trochu nám připomínají paletu talentované kumštýřky Petry Skluzáčkové, která nás po úspěšné výstavě v Galerii Špejchar v jihočeské Želeči pozvala do svého ateliéru.

Výtvarnice a galeristka Veronika Holá

Návštěva ateliéru

Tato činorodá kumštýřka není našim čtenářům neznámá. Před časem jsme ji navštívili v pražské Tripartit Gallery, kde se spolu s nekorunovaným králem současných českých uměleckých sklářů Jiřím Pačinkem realizuje jako galeristka. Nyní bereme za kliku jejího ateliéru nedaleko Řep, abychom zjistili, co dnes se svým širokým tvůrčím záběrem tato vskutku renesanční malířka a výtvarnice dělá.

František Leták před jedním za svých obrazů v galerii U Posledního soudu

Vernisáž

V pražské Galerii a vinárně U Posledního soudu byla v úterý 6. září 2022 zahájena prodejní výstava olejů, akvarelů a faksimile akademického malíře Františka Letáka s příznačným názvem Portrétista Prahy... a také Hory Kutné.

Velice úspěšnou výstavu Lithography, která v pražské vinárně a galerii U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) představila grafické listy ze sbírkového fondu kutnohorské ArcusGallery, vystřídají oleje, akvarely a faksimile akademického malíře Františka Letáka. Nová prodejní výstava, která bude vernisáží zahájena od 17:30 hodin v úterý 6. září 2022 nese poetický název Portrétista Prahy ...a také Hory Kutné.

Vernisáží bude v sobotu 17. září od 15:00 hodin zahájena v galerii Moritz na bílovickém zámku neobvyklá výstava obrazů, plastik a soch s příznačným názvem Setkání v čase. Sejdou se na ní čtyři umělci - expresívní malíř a kreslíř Jaroslav Jerry Svoboda, surrealistický malíř, kreslíř a lektor Michal Janovský, umělecký kovář, sochař a lektor Radomír Bárta a surrealistická malířka, sochařka a kurátorka Rosana de Montfort.