Vybrané příspěvky

Grid List

V rámci Ortenovy Kutné Hory 2023 se koná i výstava fotografií Ilji Bojanovského a Jaromíra Procházky. Vernisáž ve Spolkovém domě v Kutné Hoře se v pátek 1. září 2023 setkala s velkým zájmem veřejnosti.

Pro vybrané položky v Galerii myrro, Knihkupectví theressa, Antikvariátu U Skleněné kašny, ale i v dalších třiceti internetových obchůdcích webu i-passage.cz můžete mít poštovné a balné zdarma.

Malířka Bohunka Waageová ve svém ateliéru

Reportáž

Přední pražská malířka a grafička pro svůj poslední námět zamířila do řecké mytologie. V současné době Bohunka Waageová dokončuje práci na triptychu Tři Grácie. Plni zvědavosti jsme zaklepali na dveře jejího vinohradského ateliéru, abychom jako jedni z prvních s redakčním fotografem Jiřím Vlastníkem shlédli nová plátna jmenované malířky.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) výstavou oslavuje výročí – posunuté kvůli pandemické situaci – 100 let od narození jednoho z nejosobitějších umělců generace nastupující po druhé světové válce – Stanislava Podhrázského. Výstava představuje průřez jeho tvorbou a tvorbou jeho nejbližších přátel a současně předních osobností české umělecké scény, ke kterým patřili Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Zbyněk Sekal a Mikuláš Medek. Díla Stanislava Podhrázského jsou zastoupena ve všech významných českých sbírkách a také v pařížském Centre Georges Pompidou.

Kutnohorská umělecká agentura a galerie ArcusGallery připravuje na polovinu listopadu 2023 v podloubí Husovy ulice otevření nových výstavních prostor, ve kterých plánuje pořádat pravidelné měsíční expozice. První výstava, která zároveň provoz zahájí, nese signifikantní název: Hora Kutná v umění výtvarném.

Ve čtvrtek 5. října 2023 proběhla v kutnohorském Spolkovém domě vernisáž výstavy Život miniatur očima Jindřicha Ulricha. Výstavu připravil ve spolupráci s městem Kutná Hora Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova.

Od úterý 25. ledna 2022 bude v pražské Galerii ART Concept k vidění výstava malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora a pedagoga Jaroslava Hořánka příznačně nazvaná Propojený svět.

V pátek 16. dubna 2021 zahájila karlovarská Interaktivní galerie Becherova vila výstavu Tomáše Bíma (* 12. listopadu 1946), příznačně nazvanou Ohlédnutí II. Požádali jsme ředitele Galerie umění Karlovy Vary Jana Samce, který je současně i kurátorem aktuální výstavy, aby se pro čtenáře webu Putování za uměním zamyslel nad tvorbou svébytného a svérázného grafika a malíře Tomáše Bíma...

Galerie Art Mozaika v nově zrekonstruovaných výstavních prostorách nedaleko Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici zdařile, v rámci legálních možností, vyrovnala s tvrdými opatřeními zákazů shromažďování a hromadné účasti na kulturních akcích, doprovázejícími dlouhodobě epidemii coronaviru. A zve uměnímilovnou veřejnost i sběratele současného výtvarného umění na jedinečnou prezentaci malíře Tomáše Kubíka.

Tato talentovaná malířka mazlivého jména není čtenářům webu Putování za uměním neznámá. Rozhovor s ní na tomto webu vzbudil naši zvědavost a tak jsme se s fotografem za malířkou a grafičkou Bohunkou Waageovou vypravili do jejího ateliéru na pražských Královských Vinohradech.

Jsme v kopcích nad Prahou, ve vilové čtvrti s výhledem na rušné Dejvice. Kouzelník čas sáhl po paletě a pestře zbarvil listy stromů i keřů do nádherných podzimních barev. Tak trochu nám připomínají paletu talentované kumštýřky Petry Skluzáčkové, která nás po úspěšné výstavě v Galerii Špejchar v jihočeské Želeči pozvala do svého ateliéru.

Výtvarnice a galeristka Veronika Holá

Návštěva ateliéru

Tato činorodá kumštýřka není našim čtenářům neznámá. Před časem jsme ji navštívili v pražské Tripartit Gallery, kde se spolu s nekorunovaným králem současných českých uměleckých sklářů Jiřím Pačinkem realizuje jako galeristka. Nyní bereme za kliku jejího ateliéru nedaleko Řep, abychom zjistili, co dnes se svým širokým tvůrčím záběrem tato vskutku renesanční malířka a výtvarnice dělá.

Vernisáží ve středu 29. listopadu 2023 bude od 19:00 hodin zahájena v kutnohorské kavárně Čert a Káča (Husova 102/5 - v podloubí) předvánočně povznášející výstava Den, kdy zpívali andělé uznávané malířky a grafičky Bohunky Waageové. Základem jsou emocemi nabité olejomalby, doplněné grafickými listy, akvarely, pastely a kresbami z první etapy tvorby výtvarnice. Návštěvníci tak mají možnost prohlédnout si skutečně unikátní výtvarná díla, v poslední době zasutá v malířčině archívu, a zároveň i sledovat vývoj uměleckého rukopisu Bohunky Waageové.

Vernisáží v úterý 7. listopadu 2023 bude v pražské komorní galerii a vinárně U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) zahájena od 17:30 hodin výstava akvarelů Hany Richterové, které vytvořila v posledních letech. Doplněna bude i signovanými a číslovanými faksimile některých originálních kreseb. Výstavu připravila kutnohorská umělecké agentura a galerie ArcusGallery.

Vernisáží v úterý 17. října 2023 bude od 18:00 hodin zahájena v pražské A & A galerii s působivým poetickým názvem Noc, kdy zpívali andělé výstava olejomaleb grafičky a malířky Bohunky Waageové. Součástí vernisáže bude i křest autorčiny bibliofile Křížová cesta.