Malá čarodějnice libereckého rodáka jde do německých kin

Malá čarodějnice. Zdroj snímku: Studio Canal

Film

V Česku se postavička Malé čarodějnice, kterou doprovází věrný havran Abraxas, stala známou především díky animovanému večerníčku z 80. let minulého století. V Německu se nyní příběh z pohádkové knížky libereckého rodáka Otfrieda Preusslera dočkal filmového zpracování. Do kin vstoupil snímek Malá čarodějnice se známou herečkou Karoline Herfurthovou v hlavní roli. Stalo se tak navzdory tomu, že si Otfried Preussler zfilmování tohoto románu pro děti nepřál.

Knížku o čarodějnici, která by si ráda zatancovala o filipojakubské noci se staršími družkami, si oblíbili dětští čtenáři nejen v Německu, kde poprvé v roce 1957 vyšla, ale i v Československu a později České republice, kde se příběh proslavil díky animovanému seriálu výtvarníka Zdeňka Smetany. Od počátku února 2018 mohou němečtí diváci dobrodružství malé čarodějnice zhlédnout také v hraném filmu.

Otfried Preussler (* 20. října 1923; + 18. února 2013), který se narodil Liberci a zemřel před pěti lety v Bavorsku, se za života zfilmování svého dětského románu bránil. „Příliš se obával toho, že film nedokáže vystihnout ducha knihy a charakter malé čarodějnice,” řekla agentuře DPA jeho dcera Susanne Preusslerová-Bitschová, která spravuje Preusslerův literární odkaz. Malá čarodějnice podle ní jejímu otci ležela obzvlášť na srdci. „Vymyslel si ji pro mě a moje sestry, aby nás zbavil strachu ze zlých čarodějnic,” uvedla.

Se zfilmováním Malé čarodějnice Susanne Preusslerová-Bitschová nakonec přesto souhlasila, a to kvůli dobrým zkušenostem s producenty Ulim Putzem a Jakobem Claussenem, kteří se podíleli na filmové adaptaci jiné Preusslerovy dětské knížky - Malého strašidýlka. Na jeho natáčení se podílel ještě sám německý literát, a to až do své smrti v roce 2013. Podle Susanne Preusslerové-Bitschové byl z průběhu filmových prací nadšen - především díky počítačem vytvořenému hlavnímu hrdinovi.

Nadšený by byl Otfried Preussler podle své dcery i z výsledku adaptace Malé čarodějnice, kterou řídil režisér Michael Schaerer. Ve filmu se objeví všechny hlavní zápletky z knížky, i když některé scenáristé lehce pozměnili. S chutí si nezbednou čarodějnici zahrála známá německá herečka Karoline Herfurthová, kterou mohou čeští diváci znát například z filmů Holky to chtěj taky, Parfém: Příběh vraha či Předčítač.

„Četla jsem Malou čarodějnici jako dítě,” řekla agentuře DPA. „Nadchla mě a patřila k mým dětským idolům,” dodala třiatřicetiletá herečka.

Otfried Preussler se proslavil především jako autor dětských knížek. Kromě Malé čarodějnice a Malého strašidýlka napsal na motivy lužickosrbské legendy také román Čarodějův učeň (Krabat) či dětskou knížku Loupežník Hocenploc, jejíhož hlavního hrdinu pojmenoval podle německého označení severomoravského města Osoblaha (Hotzenplotz). Inspiraci pro svá díla Otfried Preussler často čerpal z lidových vyprávění a pověstí severních Čech. V Německu popularizoval i kocoura Mikeše malíře Josefa Lady.

Zdroj: ČTK

Další filmové recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery