Cuthna Antiqua oslaví na Hrádku pětileté výročí středověkými písněmi španělských Židů

Pozvánka

Kutnohorský soubor Cuthna Antiqua oslaví pět let své existence a zároveň zakončí letošní sezónu ve svém domovském městě, a sice sefardskými písněmi, tedy středověkými písněmi španělských Židů.

Sefarad, což v hebrejštině znamená Španělsko, se stalo jednou z náhradních vlastí Židů po jejich vyhnání z Izraele a po pět set let bylo zemí, kde Židé žili v míru a symbióze s latinskou a maurskou populací a kulturou. Idylu ukončil edikt Isabely Kastilské v roce 1492, který vypovídal Židy ze všech španělských území. Židé odešli a s nimi odešla i jejich hudba, kterou pak nacházíme ve všech zákoutích Středomoří.

Díky tomuto rozšíření se nám zachovala až do dnešní doby. Sólistkou bude Eliška Šeráková-Tesařová, pro niž jsou sefardské písně srdeční záležitostí. Bude to zároveň také poslední vystoupení před narozením radostně očekávané dcery. Na housle zahraje Michaela Šustrová, za klávesy usedne Bohuslava Najbrtová, violu de mano rozdrnká Šárka Kotrbová a basy se rozduní pod smyčci Anežky Novákové a Jiřího Arneta, kteří zahrají na violoncello a violu da gamba.

Koncert se koná v hodovním sále kutnohorského středověkého Hrádku v soobotu 28. října 2017 v 17:00 hodin.

Autor: tz
Zdroj: Obzory Kutnohorska

Další pozvánky na zajínavá hudební vystoupení u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery