Městská galerie v Praze řeší, jak zachránit Orchideje sester Válových

Reportáž

V letech 2022 a 2023, v době jejich stoletého výročí narození a výstavy v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK), vzrostl široký zájem o samorostlé kladenské malířky, sestry (dvojčata) Jitku a Květu Válovy. Mělo se za to, že jejich práce jsou zmapovány, ale badatel Ondřej Surový s kolegyněmi objevil v Michli něco nečekaného: velkou skleněnou plastiku Orchideje, dílo raritní, protože sestry spíše malovaly a kreslily.

Kurátorka Dagmar Šubrtová ještě v roce 2022 při výstavě v Galerii Bubec pokládala mozaiku za ztracenou, protože se domnívala, že zanikla i s budovou. Její reprodukci umístila alespoň na pozvánku. Bývalý výzkumný ústav automatiky v Michli však stále stojí, demolice se zatím nekonala.

Mozaika se zachovala skrytá za kuchyňskou stěnou, trochu se na ni asi zapomnělo,“ řekl Novinkám a Právu tamní vrátný.

valovky orchidej detailV budově se stále úřaduje, kurátorka veřejné plastiky v Praze Marie Foltýnová se snaží dílo signované oběma sestrami Válovými zachránit. Získala příslib majitele budovy s developerskými plány, že Galerii hlavního města Prahy dílo z roku 1977 věnuje. Jenomže, jak to v Praze bývá, není jasné, kam s ním.

„Pro záchranu mozaiky je potřeba v širším plénu vytipovat a vyhledat možné objekty, ideálně ve vlastnictví města nebo městské části, kam by bylo možné mozaiku přemístit. Pokud bude vůle a politický konsensus, že je to příležitost zachránit výjimečné dílo pro město Prahu, pak se na to najdou finanční prostředky,“ sdělila Novinkám a Právu Marie Foltýnová.

valovky orchidej portretNáročné a nákladné podle ní bude odborně sejmout Orchideje složené z tisíců skleněných kostiček ze zdi, městská galerie by takový úkol ale zvládla. Mozaiku však galerie nechce uložit na deskách do depozitáře, prostor ostatně nemá. Pro trvalé přemístění je třeba určit vhodný volný prostor o velikosti asi 5,5 na 3,5 metru.

Fakt, že Orchideje jsou v tvorbě sester ojedinělé, podle Marie Foltýnové potvrzuje, že si postup při tvorbě mozaiky zkoušely v koupelně svého kladenského domku. V archivu sester Válových se zachovala k dílu také dokumentace.

Mozaika je monumentální. V temné chodbě michelského ústavu, dříve kuchyňce, je však poněkud utopená. Na Kladně velmi skromně žijící sestry si patrně vážily zakázky, kterou získaly.

Řeší se koupě domu

Při jejich stoletém výročí bylo možné jejich domek v Bendlově ulici navštívit, teď trochu osiřel. Zájem o jeho koupi projevil Středočeský kraj, ale rozhodnutí odložil kvůli letošním volbám.

valovky orchidej derne stitkyMozaiku by si ale stejně nadále na svém území chtěla podle radního Petra Tomáše Opletala (TOP 09) ponechat Praha 4. Ten Novinkám a Právu řekl, že se pro dílo pokoušel najít jiné místo. V jednom případě úspěšný nebyl, ví ale ještě o dvou jiných možnostech. „Pevně doufám, že místo najdeme letos. Pokud se to nepodaří, tak roku 2025,“ uvedl. Mozaika by podle něho měla být přístupná širší veřejnosti.

Demolici bývalého výzkumného ústavu, jehož fasádu zdobí také Děrné štítky od Jitky Válové, radní očekává v následujících dvou či třech letech.

Autor: Petr Janiš
Zdroj: novinky.cz

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery