Kurátorka Dana Kyndrová stojí u fotografie z okupace Liberce v roce 1968 od Václava Toužimského. Fotografie: Jan Šída, Právo

Pro někoho je napadení Československa armádami varšavské smlouvy 21. srpna 1968 zapomenutá historie. Události na Ukrajině nám však ukazují, že to nelze jen tak hodit za hlavu. To si myslí i fotografka Dana Kyndrová, autorka výstavy Nutíte nás nezapomínat, která je do neděle 10. září 2023 k vidění v pražské Leica Gallery.

Alžběta Jungrová

Alžběta Jungrová se v minulosti úspěšně věnovala dokumentární fotografii. K jejím nejznámějším patří snímky z pouličních nepokojů v Pásmu Gazy, fotky z útulku pro HIV pozitivní děti ve Vietnamu či zachycení překupníků heroinu v Pákistánu. Nyní se věnuje volné tvorbě a také fotografování časosběrných sérií. V rozhovoru přibližuje, jak k fotografii přistupuje, proč si pro výstavu vybrala hodně netradiční místo i proč nejela fotit na Ukrajinu.

Martin Stranka se svým fotografickým obrazem Snílci a válečníci. Snímek: Archív Martina Stranky

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, za ekonoma se však v žádném případě nepovažuje. Je totiž fotografem, jehož fotky mají nezaměnitelný rukopis. A jsou tak dobré, že za ně dva roky po sobě obdržel zlatou medaili na tzv. fotografických Oscarech v Londýně. Fotograf Martin Stranka k tomu říká, že si cen váží, protože potvrzují, že svoji práci dělá dobře.

Hynek Čermák má v Čáslavi největší výstavu své kariéry. Snímek Jana Šídy, Právo

Jméno Hynka Čermáka je pro většinu lidí spojené s jeho profesí herce. Hlavně s rolí drsňáka, majora Kuneše, ze seriálů Cirkus Bukowsky a Rapl. Jenže on má širší umělecký záběr. Kromě jiného se věnuje černobílé fotografii, konkrétně aktům. Do 31.prosince 2019 vystavuje svá díla společně s pracemi fotografky Terezy z Davle ve foyeru čáslavského Dusíkova divadla.

Další články...