V rámci Ortenovy Kutné Hory 2023 se koná i výstava fotografií Ilji Bojanovského a Jaromíra Procházky. Vernisáž ve Spolkovém domě v Kutné Hoře se v pátek 1. září 2023 setkala s velkým zájmem veřejnosti.
Poštovné zdarma!
Pro vybrané položky v Galerii myrro, Knihkupectví theressa, Antikvariátu U Skleněné kašny, ale i v dalších třiceti internetových obchůdcích webu i-passage.cz můžete mít poštovné a balné zdarma.
Exkurze, na kterou se stojí fronty
V poslední době je velmi oblíbená zážitková či poznávací turistika. V té hrají prim přední české a moravské sklárny, které umožňují jednotlivcům, rodinám i skupinám návštěvu hutě s komentovanou prohlídkou během provozu. Nabídka prozkoumání tajů tohoto uměleckého řemesla je neodolatelná. Pojďme tedy spolu nahlédnout pod ruce šikovným sklářům z nižborské společnosti Rủckl. Vždyť vidět na vlastní oči tavení, foukání skla a jeho zušlechťování je mimořádný zážitek.
Sklo v zahradní architektuře
Nyní nemáme na mysli skleněné altány, kašny a vodotrysky, či skleněný zahradní nábytek a jiná kouzla z hutí, specializujících se na výrobu tabulového skla. Nýbrž skleněné květiny, keře ba i stromy a další objekty, instalované přímo mezi živým rostlinstvem. K tomuto výčtu je možné přiřadit i nejrůznější skleněné objekty, jako třeba ptactvo v podobě čápů či plameňáků. Dá se říci, že se prakticky jedná o nový designérský směr v uměleckém sklářství, nesmírně líbivý a efektní, až oči přecházejí. Jedničkou na tomto poli je Jiří Pačinek z Kunratic u Cvikova, který se sklem v zahradní architektuře zabývá kromě jiného posledních pět let.
Grácie Bohunky Waageové
Přední pražská malířka a grafička pro svůj poslední námět zamířila do řecké mytologie. V současné době Bohunka Waageová dokončuje práci na triptychu Tři Grácie. Plni zvědavosti jsme zaklepali na dveře jejího vinohradského ateliéru, abychom jako jedni z prvních s redakčním fotografem Jiřím Vlastníkem shlédli nová plátna jmenované malířky.
Vánoce každý den…
Kde? Jako bychom slyšeli nevěřící otázku. No přece v jedinečném severočeském Muzeu skla a bižuterie v Jablonci na Nisou. Koncem června 2022 zde otevřeli stálou expozici vánočních ozdob, která doslova nemá v celém širém světě obdoby. Vedle dosavadních expozic skla a bižuterie tak legendární jablonecké muzeum nabízí zájemcům k prohlídce další výběr ze svých bohatých sbírkových fondů, který je unikátní i v mezinárodním měřítku. Více jak patnáct tisíc skleněných vánočních ozdob totiž tvoří největší veřejnou sbírku na světě.
O muži, který vymyslel (a vyrobil) perpetuum mobile
Nevěříte? Věřte! Sklářský umělecký mistr Petr Slavkovský z Vrbna pod Pradědem vyrobil zařízení, které je „věčně v pohybu“, jak zní překlad latinského výrazu pro stroj, který vykonává určitou činnost bez vnějšího zdroje energie. Navzdory termodynamickému zákonu uvedl svůj vynález do pohybu – pivem! Nevěříte? Zajeďte si tedy do Muzea kuriozit v Belgii, kde Slavkovského skleněné perpetuum mobile patří mezi nejpřitažlivější návštěvnické magnety.