Aukční dům Arcimboldo nabízí v aktuální podzimní aukci pozoruhodné artefakty z Tibetu, Číny a Mongolska

Česko

Čína na papíře a hedvábí – takový je název online aukce, ve které aukční dům Arcimboldo nabízí až do neděle 1. listopadu 2020 milovníkům Orientu a sběratelům asiatik pestré portfolio uměleckých děl z období 18. až 20. století, jež spojuje právě papír a hedvábí jako základní matérie.

aukce asiatika 5aukce asiatika 6V nabídce, která pochází výhradně ze sbírek českých sinologů a bývalých diplomatů, najdeme obrazy všech žánrů na papíře a hedvábí ve svitkových montážích i v rámech či tibetské a mongolské buddhistické svitkové obrazy. Stejně tak kaligrafie, dobové dřevořezové reprodukce obrazů věhlasných čínských malířů nebo frotáže snímané z kamenných stél. Zaujmou jistě i barevné lidové příležitostné tisky, čínské vystřihovánky, knihy barevných dřevořezů, ale i kolekce nálepek od zápalek či čínských papírových platidel.

Z unikátů připomeňme vějíře ze sbírek známého čínsko-českého manželského páru sinologů a spisovatelů Taj-ťün a Josefa Hejzlarových, nebo čínský cestovní pas rakousko-amerického dobrodruha, světoběžníka a spisovatele Ernsta von Hesse-Hardegga z roku 1894.

aukce asiatika 4aukce asiatika 3"Nastavili jsme záměrně příznivé vyvolávací ceny, které umožní pořídit například hodnotný a originálním vánoční dárek širší veřejnosti, nejen úzkému segmentu sběratelů,” říká majitel aukční síně Arcimboldo a náš přední znalec asiatik Oldřich Hejtmánek a přidává další zajímavé postřehy: „Kromě tibetských a mongolských buddhistických maleb, čínských tušových kreseb, akvarelů a tisků nabízíme například kolekce vyhledávaných takzvaných kantonských exportních obrázků, tedy jakýchsi předchůdců pohlednic, obrázkových časopisů či dokonce komiksů. Ty byly určeny převážně pro prodej cizincům a málokoho dnes, při znalosti boomu bulvárních médií v posledních desetiletích, překvapí fakt, že největší zájem byl o kolekce zobrazující barvitě velmi rafinové způsoby mučení a poprav, které byly oporou čínského právního a soudního systému.”

Vyvolávací ceny začínají již na 1000 Kč a kromě estetické, umělecké a historické hodnoty jsou položky této aukce díky stálému sběratelskému zájmu o asiatika také dobrou investicí.

Autorka: Silvie Marková
Zdroj: ceskenovinky1.eu
Zdroj snímků: arcimboldo.cz

O dalších aukcích výtvarného a hudebního umění pořádaných v Česku si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery

aukce asiatika 1