Další novinky
Začátkem druhého prosincového týdne bude v pražské komorní galerii a vinárně U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) ukončena výstava knižních ilustrací a volné tvorby spisovatelky, hudebnice a výtvarnice Petry Vychytilové, kterou připravila a pořádá kutnohorská galerie a umělecká agentura ArcusGallery. Nese název Příběhy, který je výstižný hned dvakrát. Každý z více jak padesátky vystavených obrázků totiž vypravuje vlastní minipříběh. Všechny jsou navíc organickou součástí příběhů výstavních sérií, jako například ilustrace k připravovanému vydání velkoformátového leporela Ti kluci opičí.
Populární umělecká vinárna s galerií, kam jsou zvyklí chodit milovníci dobrého moku i vybraného výtvarného umění U posledního soudu v Praze pro velký zájem prodlužuje výstavu děl ze sbírkových fondů kutnohorské ArcusGallery nazvanou Lithography do konce srpna 2022.
Nebývá zrovna běžné, aby byla výstava pojatá coby pomyslný dialog (nebo duel) dvou tvůrců, kteří byli zároveň i manželi. A právě takovou prezentaci, s názvem Lidská důstojnost, lze vidět v pražském Museu Kampa do neděle 2. října 2022. Sochařka Eva Kmentová (* 6. ledna 1928; + 8. dubna 1980) a sochař Olbram Zoubek (* 21. dubna 1926; + 15. června 2017) patří mezi výrazné osobnosti domácí výtvarné scény. Studovali spolu v ateliéru Josefa Wagnera a stáli u zrodu moderního poválečného sochařství.
Není nic ošemetnějšího, než navazovat na příběh již zesnulého autora. Zvlášť, když tím dílem je jeden z jeho nejznámějších románů Chata v Jezerní kotlině. Petr Hugo Šlik je ale výborným následovníkem Jaroslava Foglara a jeho kniha je fantastická.
Nebo též Ať žije pivo či Sláva našemu pívu by se mohl jmenovat další knižní počin historika fotografie, sběratele dobových snímků, publicisty a spisovatele Pavla Scheuflera. On si však zvolil výstižnější název pro knihu, kterou tímto představujeme, neboť jest časově zarámována.
Zkušený autor Jan Žáček vydal v druhé polovině roku 2022 v populárním pražském nakladatelství Olympia další svůj svazek. Nyní se jedná o až dokumentárně líčený příběh člověka, který takříkajíc v životě zkazil téměř vše, na co sáhnul. Představovaná kniha vypráví o osudu Postrachu Moravy, jak byl svého času přezdíván sériový vrah Martin Lecián, který byl ve svých sedmadvaceti lety za své zločiny popraven v Olomouci.
Premiérou nové hry Daniela Majlinga Vina? v režii Ivana Trojana otevřelo v úterý 14. září 2021 novou sezonu Dejvické divadlo v Praze. Renomovaný slovenský dramatik pro tuto scénu napsal už hry Ucpanej systém a Vzkříšení. Tentokrát se zaměřil na téma odpovědnosti a viny člověka za své jednání a svou hru vsadil do divácky atraktivního prostředí divadelního jeviště i zákulisí.

Scénu v komorním prostoru Studia Z tvoří příbytek Maude připomínající vetešnictví. Snímek Marka Malůška
Hra amerického dramatika Colina Higginse Harold a Maude bývá inscenátory často označována podtitulem Oslava života. Příběh osmdesátnice Maude, která se snažila prožít život naplno a dívat se na události všeho druhu optimisticky, a osmnáctiletého Harolda budí mezi diváky vášně už víceméně pět desetiletí. V novém nastudování Městského divadla Zlín režisér Petr Michálek obsadil do hlavních rolí letošní jubilantku Janu Tomečkovou a Marka Příkazkého.
Hvězda na vrbě, Pátá, Tereza, Jó, třešně zrály a další hity šedesátých let minulého století zní v retro muzikálu Rebelové, který měl v pátek 9. července 2021 premiéru na Letní scéně v pražských Letňanech. Se souborem Hudebního divadla Karlín ho nastudoval režisér Filip Renč.
Není pochyb o tom, že Aneta Langerová dospěla na své hudební pouti k osobitosti. Nové album Dvě slunce dokazuje, že její hudební i pěvecký rukopis lze už na domácí scéně spolehlivě rozeznat od jiných. Kromě toho ji i jejího autorského a producentského kolegu Jakuba Zitka neopustily plodné múzy.
Přestože od vydání předešlého alba Maratonika k aktuálnímu Kráska a zvířený prach uplynulo sedm let, nic na první pohled zásadního se v hudební řeči Dana Bárty a skupiny Illustratosphere nezměnilo. V poklidu navázali tam, kde skončili, a mimoděk potvrdili směr, kterým vyrazili před dvaceti lety, kdy vydali prvotinu.
Uvedení dlouho očekávaného pokračování veleúspěšného filmu Avatar z roku 2009 bylo původně plánované už na rok 2014. Datum premiéry se však kvůli náročnosti příprav a samotného natáčení, technologické složitosti a pracné post-produkce mnohokrát posouvalo. Druhý díl, který se natáčel souběžně s dílem třetím, tak přichází do kin třináct let poté, co se první Avatar stal velkolepou událostí a technicky přelomovým dílem. Nový snímek za svým předchůdcem v těchto ohledech nijak nezaostává. Předlouhé čekání se vyplatilo.
Po přehlídce několika fádních a omšelých pohádek v posledních mnoha letech, trpících nezábavným a hloupým dějem, neživotnými postavami a nesoudržným fikčním světem, představuje pohádka režiséra a scenáristy Petra Kubíka Princezna zakletá v čase velmi příjemnou a vítanou změnu, která je jejich pravým opakem. Umně totiž kombinuje tradiční prvky českých pohádek s moderními motivy a žánrovými schématy současné zahraniční fantasy tvorby, což jí výrazně přidává na atraktivitě a zajímavosti, nehledě na to, že je i velmi slušně napsaná a natočená.
Studio Walt Disney Pictures přistoupilo na nová pravidla hry a rozhodlo se neposouvat premiéru svého nejnovějšího celovečerního animovaného snímku Raya a drak a přinést ho svých divákům domů na platformě Disney+.

Fotograf Jan Saudek umí vyjádřit smyslnou krásu mnoha různými způsoby (Marie Nr. 1). Zdroj snímku: Katalog výstavy
Výstava „85“ Život, která trvá v pražské Malostranské besedě do úterý 30. června 2020, vznikla u příležitosti nedávných pětaosmdesátých narozenin fotografa Jana Saudka. Obsahuje jak klasické a mnohdy již viděné práce, tak snímky vystavené premiérově. Kromě toho by měla vyjít i objemná a výpravná publikace s pětaosmdesáti autorovými fotografiemi.
Stárnoucí muž v baloňáku, s rádiovkou na hlavě a cigaretou zapíchlou v zamračených ústech kráčí podél vysoké zdi. Zachycuje ho fotografie, která vznikla v estonském Tallinnu roku 1982, ale podobně nakvašeného chodce se skloněnou hlavou nebylo v té době těžké potkat kdekoli ve východním bloku, jak se říkalo zemím pod "patronátem" Sovětského svazu.
Ve foyer čáslavského Dusíkova divadla trvá do úterý 31. prosince 2019 výstava Průměty do ženské postavy. Jde o pomyslný dialog, možná i duel, dvou autorů, Terezy z Davle a Hynka Čermáka.
Tenhle komiks je ve svém žánru nejoceňovanější knihou posledních let. Posbíral mnoho cen a chválu na něj pějí čtenáři i literární vědci. Zároveň je knihou, kterou zakázali ve spoustě amerických knihoven kvůli její otevřenosti v sexu. Neříkejte, že už tohle není důvod, abyste po ní dychtivě sáhli?
Po více jak 55 letech u nás poprvé knižně vychází Barbarella, kultovní komiks, který svého času provokoval a posouval zažité hranice. Kultovní komiks dnes působí tak trochu jako muzejní kousek, což ovšem nic nemění na tom, že už od první stránky čtenář cítí, proč Barbarella vešla do historie. "Jestliže filmová adaptace platila za tehdy odvážnou, proti předloze je Jane Fondová jeptiška," píše v recenzi Jarda Konáš.