Vybrané příspěvky

Grid List

Petra Vychytilová při vernisáži výstavy Příběhy

Výtvarné umění

Začátkem druhého prosincového týdne bude v pražské komorní galerii a vinárně U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) ukončena výstava knižních ilustrací a volné tvorby spisovatelky, hudebnice a výtvarnice Petry Vychytilové, kterou připravila a pořádá kutnohorská galerie a umělecká agentura ArcusGallery. Nese název Příběhy, který je výstižný hned dvakrát. Každý z více jak padesátky vystavených obrázků totiž vypravuje vlastní minipříběh. Všechny jsou navíc organickou součástí příběhů výstavních sérií, jako například ilustrace k připravovanému vydání velkoformátového leporela Ti kluci opičí.

Nahoře uprostřed kouzelná litografie Karla Beneše Vandrovali hudci z roku 1975

Výtvarné umění

Populární umělecká vinárna s galerií, kam jsou zvyklí chodit milovníci dobrého moku i vybraného výtvarného umění U posledního soudu v Praze pro velký zájem prodlužuje výstavu děl ze sbírkových fondů kutnohorské ArcusGallery nazvanou Lithography do konce srpna 2022.

Nebývá zrovna běžné, aby byla výstava pojatá coby pomyslný dialog (nebo duel) dvou tvůrců, kteří byli zároveň i manželi. A právě takovou prezentaci, s názvem Lidská důstojnost, lze vidět v pražském Museu Kampa do neděle 2. října 2022. Sochařka Eva Kmentová (* 6. ledna 1928; + 8. dubna 1980) a sochař Olbram Zoubek (* 21. dubna 1926; + 15. června 2017) patří mezi výrazné osobnosti domácí výtvarné scény. Studovali spolu v ateliéru Josefa Wagnera a stáli u zrodu moderního poválečného sochařství.

Švédský spisovatel Anders de la Motte

Literatura

Zmizelá dívka, zmizelý muž, temná hora, tajemná a málo přístupná místa, jejich průzkumníci, nadšenci do modelů vlaků a figurky bez obličejů. To jsou klíčové motivy thrilleru Pán hory, jehož autorem je Švéd Anders de la Motte. Pět let pracoval jako policista, dělal v civilních bezpečnostních službách a netají se tím, že získané zkušenosti při psaní využívá.

Jako má Francie Édouarda Louise, má Nizozemsko Lucase Rijnevelda. Spisovatele, jenž s co největší autenticitou a neústupností sdílí těžkosti dospívání na venkově a hledání identity. V Rijneveldově druhém románu Ty moje skvostné zvířátko doslova vře téma sexuálního predátorství.

Freida McFaddenová je nejenom spisovatelkou, ale také lékařkou se zaměřením na poranění mozku. Ta praxe jí jistě při psaní psychologických thrillerů dobře slouží. Když u nás roku 2023 vyšla její kniha Pomocnice, bylo to ve svém žánru v pozitivním smyslu slova zjevení. Novinka Za zavřenými dveřmi je něco úplně jiného. Bohužel.

Jitka Molavcová inspirativně nahradila po boku Jiřího Suchého Jiřího Šlitra

Divadlo

Tři tváře Jiřího Šlitra připomněl koncert Šli tři Šlitři uvedený ve čtvrtek 15, února 2024 v pražském Divadle Semafor, v den stého výročí jeho narození. Šlitr muzikant, Šlitr výtvarník a Šlitr komik byli tématem vzpomínkového večera na jednoho ze zakladatelů a protagonistů divadla.

Dojdete sem pěšky z Česka. Od poslední vesnice Hnanice na jihomoravském Znojemsku je to výletem přes vinice hodina a půl, po silnici ještě méně. Vlakem se sem dostanete z Brna za stovku – je to pořád v rámci regionální jihomoravské jízdenky. Díky těsnému sousedství už několik let probíhá úspěšná spolupráce dvou festivalů, Retzského Offene Grenze a Hudby Znojmo.

Byl jeden domeček, v tom domečku stoleček, na stolečku mistička, na mističce vodička, v té vodičce rybička. Kde je ta ryba? Kočka ji snědla. Kde je ta kočka? V lesy zaběhla. Kde jsou ty lesy? Na prach shořely. Kde je ten prach? Voda ho vzala. Kde je ta voda? Voli ji vypili. Kde jsou ti voli? Páni je snědli. Kde jsou ti páni? Na hřbitově zakopáni.

David Gilmour během nahrávání desky Luck and Strange. Snímek Antona Corbijna

Hudba

Legendární kytarista má stále co říct, slovy i svým nástrojem. Jeho nová sólová deska se zařadí mezi nejpovedenější položky jeho diskografie.

Hvězda na vrbě, Pátá, Tereza, Jó, třešně zrály a další hity šedesátých let minulého století zní v retro muzikálu Rebelové, který měl v pátek 9. července 2021 premiéru na Letní scéně v pražských Letňanech. Se souborem Hudebního divadla Karlín ho nastudoval režisér Filip Renč.

Aneta Langerová vydala páté album. Snímek: Supraphon/Herbert Slavík

Hudba

Není pochyb o tom, že Aneta Langerová dospěla na své hudební pouti k osobitosti. Nové album Dvě slunce dokazuje, že její hudební i pěvecký rukopis lze už na domácí scéně spolehlivě rozeznat od jiných. Kromě toho ji i jejího autorského a producentského kolegu Jakuba Zitka neopustily plodné múzy.

Joaquin Phoenix jako hrdina podzimního velkofilmu Napoleon. Zdroj snímku: celtalks.com

Film

Film Napoleon vyvolává silné reakce ještě dlouho předtím, než vůbec vstoupil do kin. Někdo mu vyčítá historické nepřesnosti, ostatní stačil pozurážet režisér Ridley Scott. Jak je na tom ale snímek samotný?

Na karlovarský filmový festival v úterý 4. čřervence 2023 zavítal herec Karel Roden, který představil chystaný film Tancuj, Matyldo. Snímek s lehkou tragikomedickou formou vypráví o tom, jak náročná může být péče o člověka s Alzheimerovou chorobou. V hlavních rolích filmu se Roden objeví s herečkou Reginou Rázlovou, u které před 40 lety studoval na DAMU. Je to jejich první společné setkání před kamerou.

Uvedení dlouho očekávaného pokračování veleúspěšného filmu Avatar z roku 2009 bylo původně plánované už na rok 2014. Datum premiéry se však kvůli náročnosti příprav a samotného natáčení, technologické složitosti a pracné post-produkce mnohokrát posouvalo. Druhý díl, který se natáčel souběžně s dílem třetím, tak přichází do kin třináct let poté, co se první Avatar stal velkolepou událostí a technicky přelomovým dílem. Nový snímek za svým předchůdcem v těchto ohledech nijak nezaostává. Předlouhé čekání se vyplatilo.

Fotograf Jan Saudek umí vyjádřit smyslnou krásu mnoha různými způsoby (Marie Nr. 1). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Fotografie

Výstava „85“ Život, která trvá v pražské Malostranské besedě do úterý 30. června 2020, vznikla u příležitosti nedávných pětaosmdesátých narozenin fotografa Jana Saudka. Obsahuje jak klasické a mnohdy již viděné práce, tak snímky vystavené premiérově. Kromě toho by měla vyjít i objemná a výpravná publikace s pětaosmdesáti autorovými fotografiemi.

Fotograf Vladimíe Birgus. Snímek Davida Váni

Fotografie

Stárnoucí muž v baloňáku, s rádiovkou na hlavě a cigaretou zapíchlou v zamračených ústech kráčí podél vysoké zdi. Zachycuje ho fotografie, která vznikla v estonském Tallinnu roku 1982, ale podobně nakvašeného chodce se skloněnou hlavou nebylo v té době těžké potkat kdekoli ve východním bloku, jak se říkalo zemím pod "patronátem" Sovětského svazu.

Tereza z Davle a Hynek Čermák se věnují černobílým snímkům. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

Ve foyer čáslavského Dusíkova divadla trvá do úterý 31. prosince 2019 výstava Průměty do ženské postavy. Jde o pomyslný dialog, možná i duel, dvou autorů, Terezy z Davle a Hynka Čermáka.

Tenhle komiks je ve svém žánru nejoceňovanější knihou posledních let. Posbíral mnoho cen a chválu na něj pějí čtenáři i literární vědci. Zároveň je knihou, kterou zakázali ve spoustě amerických knihoven kvůli její otevřenosti v sexu. Neříkejte, že už tohle není důvod, abyste po ní dychtivě sáhli?

Tady Barbarella!

Komiks

Po více jak 55 letech u nás poprvé knižně vychází Barbarella, kultovní komiks, který svého času provokoval a posouval zažité hranice. Kultovní komiks dnes působí tak trochu jako muzejní kousek, což ovšem nic nemění na tom, že už od první stránky čtenář cítí, proč Barbarella vešla do historie. "Jestliže filmová adaptace platila za tehdy odvážnou, proti předloze je Jane Fondová jeptiška," píše v recenzi Jarda Konáš.