Autoportrét Rembrandta se prodal v přepočtu za 420 miliónů korun

Autoportrét malíře Rembrandta van Rijna se prodal v Londýně za více jak 420 miliónů. Snímek Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Sotheby's

Vzácný autoportrét renesančního malíře Rembrandta van Rijna se na aukci společnosti Sotheby´s v úterý 28. července 2020 prodal za více jak 14,5 milionu liber (v přepoštu přes 420,7 miliónu korun). Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sotheby´s.

Na obraze z roku 1632 se Rembrandt van Rijn, kterému tehdy bylo 26 let, ztvárnil v černých šatech s bílým krajkovým límcem a klobouku. Jde o jeden z pouhých tří malířových autoportrétů ve sbírkách soukromých majitelů a ucházelo se o něj šest zájemců. Jeho odhadovaná cena byla 12 až 16 milionů liber. Za 22,3 miliónu liber se prodal obraz od Joana Miróa.

Na aukci se v síni Sotheby´s dražila díla pocházející z pěti set let dějin umění, Rembrandtem počínaje a Gerhardem Richterem nebo Banksym konče. Britský streetartový umělec a aktivista do aukce dal triptych nazvaný Pohled na Středozemní moře 2017, na němž jsou znázorněny záchranné vesty. Jde o reakci na migrační krizi a Banksy chce výnos z aukce, který činí 2,2 miliónu liber, věnovat jedné palestinské nemocnici na Západním břehu Jordánu. Odhadovaná cena olejomaleb byla 800 000 až 1,2 miliónu liber.

Společnost Sotheby´s uvedla, že dvě třetiny z nyní prodávaných děl nikdy dříve v aukci nebyla a většina těch ostatních nebyla k dispozici na trhu s uměním nejméně dvě desítky let.

Zdroj: ČTK

O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných aukční síní Sotheby´s si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery