Vybrané příspěvky

Grid List

Za 7 551 600 liber (230,8 miliónu korun) se ve čtvrtek 25. března 2021 v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražil obraz českého malíře, grafika a ilustrátora Františka Kupky (* 23. září 1871; + 24. června 1957) Tryskání II. (Le Jaillissement II.). Částka výrazně překonala očekávání: aukční síň původně předpokládala, že se abstraktní malba z 20. let minulého století prodá za 1,5 až 2,5 miliónu liber (45,8 až 76 miliónů korun). Podle dostupných údajů se Tryskání II. stalo nejdražším dílem českého původu prodaným v zahraniční aukci v posledních desetiletích.

Josef Bolf: Looking Through, 2019, olej, vosk a tuš na plátně, 900 x 700 mm

Sotheby's

Desítku českých současných umělců si do listopadové aukce vybrala známá aukční síň Sotheby's. Galerie Kodl jejich práce vystaví ve svých prostorech na Národní třídě, kde budou k vidění od středy 19. srpna do úterý 1. září 2020.

Autoportrét malíře Rembrandta van Rijna se prodal v Londýně za více jak 420 miliónů. Snímek Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Sotheby's

Vzácný autoportrét renesančního malíře Rembrandta van Rijna se na aukci společnosti Sotheby´s v úterý 28. července 2020 prodal za více jak 14,5 milionu liber (v přepoštu přes 420,7 miliónu korun). Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sotheby´s.

Švýcarský sochař, malíř a grafik Alberto Giacometti (* 10. října 1901; + 11. ledna 1966) byl jedním z nejvýznamnějších a nezvýraznějších sochařů 20. století. Jeho ikonická socha Homme qui chavire se jistě stane jedním z vrcholů večera ve středu 30. června 2021, na který aukční síň Christie´s připravila 20th and 21st Century Evening Sale. Odhad ceny bronzové sochy se pohybuje mezi dvanácti až osmnáctil milióny liber.

Ve středu 14. dubna 2021 bude od 15:00 hodin zahájena v pařížské pobočce Christe´s vzrušující dvoudílná aukce. V první části půjdou pod kladívko moderní práce na papíru, druhá nabídne inpresionistická díla a moderní malby a sochy. Celkem to bude 160 aukčních položek, klíčovým bude v první části akvarel francouzského kubistického malíře Roberta Delaunaye (* 12. dubna 1885; + 25. října 1941) Le Manège des Cochons.

Mexiko vyzvalo aukční síň Christie´s, aby zrušila pařížskou dražbu uměleckých děl a předmětů pocházejících z dob civilizací Aztéků a Mayů. Christie´s plánuje prodat třiatřicet děl v úterý 9. února 2021, napsaly světové agentury. Mexiko považuje artefakty z dob civilizací, jež žily na jeho území před příchodem evropských dobyvatelů, za neprodejné národní dědictví. Aukční dům výzvu nekomentoval.

Obraz Jana Zrzavého Královna moří se prodal 10. prosince 2020 na aukci v Praze za 22 milióny korun. I s aukční přirážkou cena činí 27,28 miliónu korun. Zdroj snímku: Hejtmánek Arthouse, ČTK

Česko

Obraz Jana Zrzavého Královna moří se na aukci ve čtvrtek 10. prosince 2020 v Praze prodal za 22 milióny korun. I s aukční přirážkou je celková cena 27,28 miliónu korun. Informoval o tom Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Čína na papíře a hedvábí – takový je název online aukce, ve které aukční dům Arcimboldo nabízí až do neděle 1. listopadu 2020 milovníkům Orientu a sběratelům asiatik pestré portfolio uměleckých děl z období 18. až 20. století, jež spojuje právě papír a hedvábí jako základní matérie.

Aukční trh s uměním znovu ožívá a vedle internetových aukcí, typických pro jarní sezonu 2020, se opět začínají pořádat živé dražby. K těm nejnapínavějším patřila v úterý 7. července 2020 už XII. aukce v Arthouse Hejtmánek, která se tradičně uskutečnila venku, v malebné zahradě aukčního domu.

Na úterý 11. května 2021 připravuje pařížská aukční síň Artcurial ve spolupráci s proslulou londýnskou Christie´s aukci předmětů z pozůstalosti legendárního návrháře a módní ikony Kenzó Takady. Pod kladívko půjde ucelená kolekce z Takadova pařížského bytu.

Zdroj snímku: artcurial.com

Zahraničí

Ve čtvrtek 14. ledna 2021 uspořádala pařížská aukční síň Artcurial dvě dražby věnované komiksům, obě vedl Arnaud Oliveux. Ve 14:15 hodin začala aukce nazvaná Svět Hergého, Tintinova tvůrce, při které šla pod kladívko více jak stovka uměleckých děl.

Dílo pochází patrně z roku 1280 a je součástí série Utrpení Krista. Snímek: Michel Euler, ČTK/AP

Zahraničí

Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století, kterou měla dlouho ve svém bytě nic netušící obyvatelka francouzského města Compiègne, byla v neděli 27. říjma 2019 vydražena za 24 miliónů eur (614 miliónů Kč). S odvoláním na informace z aukční síně Actéon to uvedla agentura Reuters. Cena se původně odhadovala na čtyři až šest miliónů eur (102 až 153 miliónů Kč).

Od čtvrtka 22. listopadu do pátku 7. prosince 2018 je široké veřejnosti, milovníkům výtvarného umění a sběratelům otevřená předaukční výstava 422 děl na pražském Ovocném trhu, v sídle University Karlovy. Jedná se o již 14. aukční salon výtvarníků Nadace Charty 77 Konto BariéryAukce samotná se bude konat v neděli 9. prosince 2018 od 1:.00 hodin v Modré posluchárně Karolina.