Vybrané příspěvky

Grid List

Za 7 551 600 liber (230,8 miliónu korun) se ve čtvrtek 25. března 2021 v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražil obraz českého malíře, grafika a ilustrátora Františka Kupky (* 23. září 1871; + 24. června 1957) Tryskání II. (Le Jaillissement II.). Částka výrazně překonala očekávání: aukční síň původně předpokládala, že se abstraktní malba z 20. let minulého století prodá za 1,5 až 2,5 miliónu liber (45,8 až 76 miliónů korun). Podle dostupných údajů se Tryskání II. stalo nejdražším dílem českého původu prodaným v zahraniční aukci v posledních desetiletích.

Josef Bolf: Looking Through, 2019, olej, vosk a tuš na plátně, 900 x 700 mm

Sotheby's

Desítku českých současných umělců si do listopadové aukce vybrala známá aukční síň Sotheby's. Galerie Kodl jejich práce vystaví ve svých prostorech na Národní třídě, kde budou k vidění od středy 19. srpna do úterý 1. září 2020.

Autoportrét malíře Rembrandta van Rijna se prodal v Londýně za více jak 420 miliónů. Snímek Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Sotheby's

Vzácný autoportrét renesančního malíře Rembrandta van Rijna se na aukci společnosti Sotheby´s v úterý 28. července 2020 prodal za více jak 14,5 milionu liber (v přepoštu přes 420,7 miliónu korun). Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sotheby´s.

Švýcarský sochař, malíř a grafik Alberto Giacometti (* 10. října 1901; + 11. ledna 1966) byl jedním z nejvýznamnějších a nezvýraznějších sochařů 20. století. Jeho ikonická socha Homme qui chavire se jistě stane jedním z vrcholů večera ve středu 30. června 2021, na který aukční síň Christie´s připravila 20th and 21st Century Evening Sale. Odhad ceny bronzové sochy se pohybuje mezi dvanácti až osmnáctil milióny liber.

Ve středu 14. dubna 2021 bude od 15:00 hodin zahájena v pařížské pobočce Christe´s vzrušující dvoudílná aukce. V první části půjdou pod kladívko moderní práce na papíru, druhá nabídne inpresionistická díla a moderní malby a sochy. Celkem to bude 160 aukčních položek, klíčovým bude v první části akvarel francouzského kubistického malíře Roberta Delaunaye (* 12. dubna 1885; + 25. října 1941) Le Manège des Cochons.

Mexiko vyzvalo aukční síň Christie´s, aby zrušila pařížskou dražbu uměleckých děl a předmětů pocházejících z dob civilizací Aztéků a Mayů. Christie´s plánuje prodat třiatřicet děl v úterý 9. února 2021, napsaly světové agentury. Mexiko považuje artefakty z dob civilizací, jež žily na jeho území před příchodem evropských dobyvatelů, za neprodejné národní dědictví. Aukční dům výzvu nekomentoval.

Obraz jednoho ze zakladatelů české moderní malby Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na aukci v neděli 29. května 2022 v Praze prodal za 123,6 miliónu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II. Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 miliónu korun.

Obraz Jana Zrzavého Královna moří se prodal 10. prosince 2020 na aukci v Praze za 22 milióny korun. I s aukční přirážkou cena činí 27,28 miliónu korun. Zdroj snímku: Hejtmánek Arthouse, ČTK

Česko

Obraz Jana Zrzavého Královna moří se na aukci ve čtvrtek 10. prosince 2020 v Praze prodal za 22 milióny korun. I s aukční přirážkou je celková cena 27,28 miliónu korun. Informoval o tom Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Čína na papíře a hedvábí – takový je název online aukce, ve které aukční dům Arcimboldo nabízí až do neděle 1. listopadu 2020 milovníkům Orientu a sběratelům asiatik pestré portfolio uměleckých děl z období 18. až 20. století, jež spojuje právě papír a hedvábí jako základní matérie.

Ve středu 5. června 2024 představí oddělení impresionismu a moderny francouzské aukční síně Artcurial, která má sídlo v pařížském historickém hotelu Marcel Dassault, soubor asiatik s názvem L'École d'Hanoï, œuvres choisies (Hanojská škola, vybraná díla) a zájemcům nabídne odhady ceny obrazů umělců této školy z jihovýchodní Asie.

Společnost Artcurial byla založena v roce 2002, v době, kdy se francouzský trh uměním otevíral konkurenci. Rychle se etablovala jako přední francouzský aukční dům a postupem času i na světové úrovni. Postupně se zařadila po bok proslulých anglických aukčních síní Sotheby´s a Christie´s. Pokračuje v dynamických inovacích a zavádí nové specializace, jako je design a street art, které se také setkaly s mezinárodním úspěchem.

Na úterý 11. května 2021 připravuje pařížská aukční síň Artcurial ve spolupráci s proslulou londýnskou Christie´s aukci předmětů z pozůstalosti legendárního návrháře a módní ikony Kenzó Takady. Pod kladívko půjde ucelená kolekce z Takadova pařížského bytu.

Od čtvrtka 22. listopadu do pátku 7. prosince 2018 je široké veřejnosti, milovníkům výtvarného umění a sběratelům otevřená předaukční výstava 422 děl na pražském Ovocném trhu, v sídle University Karlovy. Jedná se o již 14. aukční salon výtvarníků Nadace Charty 77 Konto BariéryAukce samotná se bude konat v neděli 9. prosince 2018 od 1:.00 hodin v Modré posluchárně Karolina.