Národní knihovna vydražila na aukci v Londýně modlitební knihu z roku 1655. Za vzácný rukopis, který sloužil také jako památník, zaplatila 148 000 korun, informovala mluvčí knihovny Irena Maňáková.
Knížku nabízela londýnská aukční síň Dreweatts and Bloomsbury Auctions. Modlitební kniha je zdobená malovanými erby Karbanů z Volšan a Kechellů z Hollensteinu. Patřila mladičké Anně Kateřině Karbanové z Volšan, dceři zámožného erbovního měšťana a radního Nového Města pražského Lukáše Karbana z Volšan. Drobná publikace provázela Annu Kateřinu celým životem nejen jako kniha modlitební, ale plnila i důležitou osobní funkci – byla zároveň Anniným památníkem. Jsou do ní vevázány verše jejích přítelkyň i zápisky svědčící o vděčnosti a lásce jejích nevlastních dětí, uvádí knihovna.
Vzhledem ke Karbanovu výraznému angažování během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 byl po porážce stavů nejprve odsouzen k smrti, později byl trest zmírněn na doživotí. Nakonec byl propuštěn na svobodu, ale jeho majetek byl částečně konfiskován včetně známého Faustova domu v Praze. Musel tedy odejít z českého království. S celou rodinou se uchýlil do saského Freibergu.
Anna Kateřina Karbanová se pravděpodobně narodila až v exilu z jeho druhého manželství s Johannou Kechelovou z Hollensteinu. Anna Kateřina se roku 1659 provdala za dvojnásobného vdovce Johanna Gastella (1611 až 1673), a stala se tak matkou šesti sirotků. O jejím vztahu k nim svědčí modlitební knížka – synové Johann Georg, Johann August a Johann Gottlieb učinili při svém odchodu z domova v letech 1660, 1671 a 1673 do knihy zápisy svědčící o vděčnosti a lásce k nevlastní matce.
Zdroj: ČTK
Zdroj snímku: Dreweatts and Bloomsbury Auctions
O dalších aukcích výtvarného umění u nás i ve světě si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery