Vybrané příspěvky

Grid List

Naposledy v dětství. Tehdy pravděpodobně četl Andrej Babiš nějakou knihu. Vyplynulo to z jeho odpovědí v podcastu Standa show. Tam měl prozradit, co naposledy četl. Vymlouval se na covid, kvůli kterému prý neměl čas na knihy. Potom se vymlouval na to, že už před covidem na četbu knih neměl čas. A na závěr si vzpomněl na asi jediná literární díla, která četl.

Vlastimil Vondruška. Snímek Václava Pancera, ČTK

Komentář

Historik a autor historických detektivek Vlastimil Vondruška se s velkou vehemencí pustil do obhajoby prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho nehorázných výroků k vrbětické kauze. Používá sice vznešená slova, zatáhl do toho i Aristotela, ale výsledek je myšlenkově bídný. S takovou logikou by neobstál ani středoškolák.

V pondělí 10. května 2021 se v areálu Pražského hradu rozhořelo v režii Miloše Zemana a jeho suity na 30 000 svící v pivních kelímcích. Údajně šlo o pietu za zemřelé v důsledku pandemie nového čínského koronaviru. Akce to byla podivně teatrální a velice nedůstojná, jak už je u nejvyššího ústavního ničitele Zemana stálým zvykem. Navíc se její protagonisté evidentně dopustili poškození památkově chráněné dlažby hradního nádvoří.

Andrej Babiš a František Lízna

Komentář

Svým očím nevěřili lidé, kterým se ze stránky Andreje Babiše na sociálních sítích v pátek 13. března 2021 zobrazil příspěvek, kde premiér vzpomíná na setkání s nedávno zesnulým knězem, politickým vězněm a velkou osobností Františkem Líznou. Bylo by naprosto v pořádku, kdyby na osobnost tohoto formátu vzpomněl premiér. Kdyby nešlo právě o Babiše, agenta Státní bezpečnosti a nomenklaturního komunistu.

Předvánoční a novoroční 10% slevu poskytují všechny obchůdky internetové pasáže i-passage.cz

Roušky ze schránek míří zpět k Andreji Babišovi... Snímek: Jenny Nowak

Komentář

Ve schránkách všech občanů starších šedesáti let v těchto dnech přistávají obálky s rouškami. Zdá se však, že úplně všichni příjemci neskáčou z vládního předvolebního dárečku nadšením a nevelebí zachránce Andreje Babiše, který to pro ně tak skvěle zařídil. Roušky z nekvalitních čínských přebytků nehygienicky nacpané do pomuchlaných obálek mu chtějí vrátit. Někteří osobně, přímo na úřad vlády, jiní poštou na jeho domácí adresu.

Prozaik, básník a nakladatel Martin Vopěnka hovoří o dezinformacích. Snímek Milana Malíčka, Právo

Polemika

Knihkupci se ohradili proti názoru, že si lidé ani po otevření obchodů nemohou listovat knihami. Jde podle nich o dezinformaci, která zazněla na tiskové konferenci vlády ČR v pátek 24. dubna 2020.

O hledání ztraceného času

Snímek Tomáše Koloce

Fejeton

Po stopách minulého století ve století dnešním...

Snímek Tomáše Koloce

Fejeton

Tradiční kultura trochu jinak --- Dal jsem si dneska do polívky česnek od Vlastika Ondry z Nivnice. Vím, z které dědiny je, vím ze kterého humna a kdo jej sklidil a nabalil do krásných plátěných sáčků. Chutnal mi o to víc.

Christoph Weigel: Prodej knih ze sudu. Mědirytina, 1698. Zdroj: Deutsche Fotothek

Fejeton

Prostého, leč smutného faktu, že prodejem knih se živí také lidé, kterým chybí elementární znalosti o literatuře, jsem si všiml před mnoha lety. Stále mě však dokážou překvapovat některé jeho průvodní jevy.

Profesionální pěvec Jaromír Janák k nové inscenaci slavné opery...

O nesnázích kolem MeToo...

Snímek Tima Mirošničenka

Zamyšlení

Čeští filmaři stále častěji používají jedno slovíčko. A je to slovíčko crowdfunding.

Snímek Tomáše Koloce

Zamyšlení

Jedním z možných kritérií, podle nichž lze přemýšlet o písních, je otázka směřování obsahu jejich textů: Zda-li do budoucnosti, či zda se ohlížejí zpět a případně reflektují minulost.

Vladimír Suchánek

Zamyšlení

Z Labyrintu pocitů
kontura Myšlenky zraje

do Tvaru profilu
života našeho Ráje

Olga Szymanská – 28. ledna 2021

Jan Zrzavý a Bohuslav Martinů ve Francii. Zdroj snímku: Archív Společnosti Jana Zrzavého

Zamyšlení

U příležitosti letošního 130. výročí narození dvou přátel – Jana Zrzavého (* 5. listopadu 1890) a Bohuslava Martinů (* 8. prosince 1890) si lze připomenout i společné styčné body jejich života v oblasti umělecké i lidské.

Zamyšlení nad jedinečným kalendářem Hory Kutné v umění výtvarném 2021, který právě vychází ve specializované edici Tempus in Immortalibus lapidibus.

„Bez lidského rozumu všedního dne nemůže společnost existovat, stejně jako se ani svobodný člověk nemůže rozvíjet bez kulturního společenství vyrostlého z historických kořenů, jež jsou cestou i cílem...“ chtělo by se dál pokračovat moudrými slovy Udo Di Fabia z jeho knihy Kultura svobody v našem všeobjímajícím myšlenkovém suchopáru.

Ruský tyran Putin a operní diva Netrebko jsou staří přátelé – v Mariinském divadle v Sankt-Petěrburgu jí udělil titul národní umělkyně (27. 2. 2008). Zdroj snímku: Wikimedia Commons / Kremlin.ru

Glosa

Slavná ruská operní hvězda Anna Netrebko „vyťala Praze políček“ – a ta má prý z ostudy kabát. Tak alespoň soudí Alex Švamberk v Novinkách.cz. Patrně mu ta formulace s políčkem v titulku připadala vtipná a úderná. Alex Švamberk se totiž netají obdivem k „noblese“ této dámy. Argumentuje, jako bohužel i řada jeho kolegů, stokrát opakovanou nepravdou, která tím nepřestává být lží: operní diva prý vlastně odsoudila Putinovu agresi už tím, že kritizovala válku na Ukrajině jako takovou, tak co?

Hudební comeback historicky první bronzové tuzemské Superstar je v procesu. V posledních dvou měsících se zpěvák vytasil již s druhým singlem, tentokrát v rodném jazyce. Existuje alespoň malá pravděpodobnost, že by mohl svou současnou tvorbou Sámer Issa oslovit někoho jiného než jeho osobou posedlé, náctileté fanynky? Nejspíš ne.

Herečka Jiřina Bohdalová. Zdroj snímku: ČTK

Glosa

Televizní vysílání v poslední den roku má svá specifika. Jsme totiž zvyklí, převážně u veřejnoprávní televize, že dostaneme předem očekávanou porci pořadů. V době komerčních stanic to není problém, protože není nic jednoduššího než v případě nespokojenosti přepnout. Přesto by však ČT měla dělat vše proto, aby to diváka ani nenapadlo, což se ovšem na silvestra skutečně nestalo.

Zemřela ikona francouzského filmu Jean-Paul Belmondo. Legendárnímu herci, který se proslavil i tím, že si naprostou většinu kaskadérských kousků ve svých snímcích odehrál sám, bylo 88 let. „Už nějakou dobu byl velmi unavený. Zemřel poklidně,“ řekl právní zástupce zesunulého herce Michel Godest.

Modelka z fotobanky vydávaná za nadšenou propagátorku komunistické strany | FOTO: Facebook KSČM a Pixabay

Glosa

Půvabná slečna s červenou šálou, která na fotce pro volební kampaň hlásá, že být komunistou je in, schytává nepříjemné komentáře ze všech stran: „Blbka! Jak může? Nic nezažila!“ Je v tom ale úplně nevinně. Jde totiž o modelku z bezplatné mezinárodní fotobanky Pixabay, která zatím vůbec netuší, jakou nehoráznost jí čeští komunisté vložili od úst a koho na jejich propagačních materiálech představuje.

Znevažovat adoraci vraha je v Rusku nebezpečné. Pokutovaná novinářka Irina Slavina by mohla vyprávět. Zdroj snímku: FB Iriny Slaviny

Glosa

Soud v Nižném Novgorodu uložil pokutu 70 tisíc rublů šéfredaktorce webu KozaPress Irině Slavině za pohrdání autoritou. Úřadům se totiž nelíbila poznámka, kterou dotyčná novinářka komentovala odhalení pamětní desky Stalinovi ve městě Šachunja, které navrhla přejmenovat na „Šachujna“.

Snímek Země nomádů, který letos ovládl většinu hlavních kategorií cen americké filmové akademie Oscar, by měl mít českou premiéru ve čtvrtek 13. května 2021, uvedla za distribuční společnost Falcon Marta Nosková Žurková.

Vilma Cibulková s Denisou Barešovou se představí jako matka s dcerou, jejichž životy se rázem obrátí vzhůru nohama

Sloupek

Promlčeno je natočeno. Vynikající herecké výkony a malý zázrak, který se během natáčení stal – to vše a mnohem víc budou moci diváci spatřit již brzy v kinech. Krimi thriller Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli otevírá kontroverzní společenské téma promlčených trestných činů a otázku, zda i pachatelé dopadení po dvaceti letech mají uniknout trestu.

Rodinná nadace podnikatele Karla Komárka (KKFF) koupila všechny klavíry, které od tradičního českého výrobce Petrof odmítl převzít čínský odběratel. Firma Petrof se obávala sankcí, kterými vyhrožovali čínští vládní představitelé v souvislosti s návštěvou předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Sbormistr Jiří Chvála. Snímek Kateřiny Šulové, ČTK

Sloupek

Pražský primátor Zdeněk Hřib nedávno vyznamenal na Staroměstské radnici čtyři významné osobnosti. Čestné občanství udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi, za kterého ocenění převzala v Brožíkově sále manželka Olga. Listinu a odznak čestného občana dále převzal lékař a politik Pavel Klener. Stříbrnou medaili primátor předal ředitelce Uměleckoprůmyslového muzea Heleně Koenigsmarkové a sbormistrovi Jiřímu Chválovi.

Z malé ankety, kterou jsme uspořádali mezi svými známými v dětském a teenagerovském věku, vyplývá zajímavá skutečnost. Mezi školou povinnými dětmi, středoškoláky nevyjímaje, nemá svátek svatého Valentýna zdaleka takovou podporu, jakou by si obchodníci přáli. Namísto hledáním vhodného protějšku děti a mladí lidé raději tráví svůj čas u počítače, s tabletem či mobilem.

Snímek: Jindřich Nosek (NoJin) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29282478

Názor

David Černý způsobil v pátečním (19. dubna 2024) televizním vysílání ČT24 skandál.

Česká poezie existuje. Smrskla se, pravda, od dob desetitisícových nákladů a sbírek, v nichž komunistický režim nechtěně vytvářel zdání svobody a čtenáři zase hledali alespoň záblesk svobodného myšlení, jež uniklo cenzorům. Smrskla se adekvátně, do autentického slova a setkání, což je asi dobře. Ale o to těžší je zpráva, že končí jedno z jejích ohnisek, tedy literární kavárna Fra. Jedinou náplastí milovníků literatury může být, že stejnojmenné nakladatelství, proslulé vydáváním kvalitní světové poezie i prózy, naštěstí přežilo.

Paul McCartney. Snímek: Jimmy Baikovicius / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Názor

Jeden ze členů legendární skupiny Beatles se rozhodl dát najevo svůj postoj k válce, která probíhá na Ukrajině. Sir Paul McCartney už na svých vystoupeních jako nesouhlas s ruskou invazí nebude hrát jednu z nejpopulárnějších písní skupiny – Back in the U.S.S.R.

...řekl naší redakci jednatel a ředitel soukromého zdravotnického zařízení Markin v Praze Michal Kindl. Nejenom, že se snaží do válečné zóny dodávat zdravotnický a humanitární materiál, ale jejich zdravotní zařízení je připraveno přijmout pacienty z boji zmítaných míst. Čas na rozhovor byl z pracovních důvodů vymezen, ale to nejpodstatnější jsme si řekli...

Český zpěvák Jaromír Nohavica v Moskvě u ruského autokrata V. V. Putina (4. listopad 2018). Snímek: ČTK/ITAR-TASS/Mikhail Metzel

Názor

Básník a folkový písničkář Jaromír Nohavica v pátek 25. února 2022 sdělil na dotaz novinářů, že si hodlá ponechat Puškinovu medaili, kterou mu Ruská federace udělila v roce 2018 a kterou mu osobně předal prezident Putin. Medaili prý „dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy, a ne za válčení“. K tomu je snad možné doplnit argument, že Nohavica je měřeno počtem překladů svých písní do ruštiny daleko nejúspěšnějším českým folkovým písničkářem v ruské jazykové oblasti. Celkově existuje přibližně půldruhé desítky ruských překladů jeho písní.

Luboš "Xaver" Veselý. Snímek Zbyňka Pecáka

Názor

S jídlem roste chuť. Přísloví o věčné nenasytnosti má za krédo i „Xaver“ Veselý z internetové XTV. Veselý klame tělem, nejde totiž jen o zálibu v konzumaci potravin, ale také ve stupňování provokací a drzosti. Srab, který v přímé konfrontaci neví kudy kam, kdekoho uráží nebo s ním účtuje z bezpečí youtubového kanálu a vlastní televize.