Fotografka, grafička, básnířka a galeristka Martina Primová

Je to jako úkaz z jiného světa... V době coronavirové, kdy mnohé kulturní instituce přežívají jenom s vypětím všech sil, vznikla nová galerie. Pravda, její zakladatelka a majitelka, fotografka, grafička a básnířka, Martina Primová skromně dodává, že je to minigalerie. A pojmenovaná je příznačně: Prima galerie.

O postavení výtvarného umělce se u nás mluvilo vždycky málo. Jednou z příčin je rozšířené mínění, že umělecká obec se z povýšenosti pranic nezajímá o starosti obyčejných lidí. Ale jen zasvěcení vědí, že i většina umělců jsou obvyklí lidé, bez touhy po vyvyšujících piedestalech. A teď, v pandemii, mají do kapsy patrně ještě hlouběji, než příslušníci jiných profesí. Mluvili jsme s Oskarem Brůžou, pracovníkem Unie výtvarných umělců České republiky.

Alicja Knastová. Snímek Zuzany Bönisch

Ředitelka Národní galerie Alicja Knastová nastoupila na svůj post 1. ledna 2021. V té době nebyly kvůli pandemii nemoci covid-19 expozice přístupné veřejnosti. Přesto byla zahájena výstava Toyen: Snící rebelka, kterou nyní konečně mohou diváci při dodržení protiepidemických opatření vidět i naživo. Národní galerie navazuje v této sezóně na několik velkých, velmi povedených výstav, a jak Knastová v rozhovoru pro Revue FORUM slibuje, Toyen rozhodně není poslední.

Další články...