Padla poslední klapka filmu Promlčeno

Vilma Cibulková s Denisou Barešovou se představí jako matka s dcerou, jejichž životy se rázem obrátí vzhůru nohama

Sloupek

Promlčeno je natočeno. Vynikající herecké výkony a malý zázrak, který se během natáčení stal – to vše a mnohem víc budou moci diváci spatřit již brzy v kinech. Krimi thriller Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli otevírá kontroverzní společenské téma promlčených trestných činů a otázku, zda i pachatelé dopadení po dvaceti letech mají uniknout trestu.

I přes epidemii koronaviru, která poznamenala spoustu filmových projektů, vznikla v Česku celovečerní kriminálka, která je plná napětí, dramatických zvratů a úžasných hereckých výkonů. Snímek režiséra Roberta Sedláčka sugestívním způsobem popisuje vyvrcholení vnitřního boje a dlouholeté cesty hlavního hrdiny.

promlčeno 1promlčeno 2Padla poslední klapka a film zamířil do fáze obrazové a zvukové postprodukce. Režisér Robert Sedláček podle svých slov zažil při natáčení zázrak. „Natočili jsme kvalitní film a jsem vděčný všem hercům, že náročné natáčení zvládli. To se nedá ani nařídit, ani zrežírovat, to se musí prostě stát,“ říká Robert Sedláček. Obdivuhodné výkony podali nejen Karel Roden, Vilma Cibulková a Igor Bareš, ale i talentované herečky Barbora Bočková a Denisa Barešová.

„Film Promlčeno má pro mě dvojí význam. Především jde o umění a současně můžeme díky umění otevřít společenskou otázku. Bylo vidět nejen na hercích, ale i tvůrcích snímku, že je tento přesah naplňuje a herce inspiruje k tomu podat vynikající výkony,“ konstatuje producent Jiří Tuček ze společnosti DONART Production, který tímto snímkem žánrově zpestří český film v kinech začátkem roku 2021.

„Není zločin jako zločin a nemůžeme házet do jednoho pytle například plánovanou vraždu a zabití v sebeobraně. Byla bych ale ráda, kdyby se otázka viny a trestu díky našemu filmu znovu otevřela,“ přeje si herečka Vilma Cibulková.

promlčeno 3promlčeno 4Film Promlčeno svým hlavním tématem otevírá kontroverzní otázku o promlčených trestných činech a jejich dopadu na životy pozůstalých. „Zajímavá zápletka se bude divákům určitě líbit a budou z kina odcházet se silným emocionálním zážitkem,“ doplňuje Vladimír Kratina, který ztvárnil jednu z hlavních postav.

V Česku totiž zůstávají desítky vražd z minulosti neobjasněny. „Zachytit a umělecky zpracovat tohle téma je zcela namístě, když si vezmeme, že Česká republika patří vedle Rumunska mezi státy s nejkratší dobou promlčení závažných trestných činů,“ vysvětluje Igor Bareš a dodává, že není pro to, aby se za vším, zvláště pak jde-li o vážné zločiny, udělala tlustá čára a začali jsme znovu.

Autorka: Johana Střížková
Zdroj: forum24.cz

Další sloupky si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery