Desítku českých současných umělců si do listopadové aukce vybrala známá aukční síň Sotheby's. Galerie Kodl jejich práce vystaví ve svých prostorech na Národní třídě, kde budou k vidění od středy 19. srpna do úterý 1. září 2020.
V Londýně se mají dražit obrazy Ondřeje Basjuka, Josefa Bolfa, Jana Kalába, Krištofa Kintery, Šárky Koudelové, Pasty Onera, Jana Pištěka, Miroslava Polácha, Jakuba Špaňhela a Lubomíra Typlta.
Po pražské výstavě nazvané Kodl Contemporary pro Sotheby's obrazy poputují do sídla aukční síně v anglické metropoli. Podle Terezie Kaslové z Galerie Kodl tak velká kolekce českého mladého umění dosud nebyla prezentována v žádné obdobně významné aukci Sotheby's.
Česká aukční síň s třicetiletou tradicí se pod značkou Kodl Contemporary snaží představovat současné české umění a zviditelňovat jej ve světě. V létě, kdy se aukce nepořádají, organizuje letní výtvarné salony mladých.
Aukční síň Sotheby's je jednou z nejstarších fungujících společností v oboru. Její předchůdkyně, Baker and Leigh, byla založena 11. března 1744. V současnosti má společnost 80 poboček ve 40 zemích.
Sotheby's do svých aukcí občas zařazuje díla české avantgardy a moderny. V roce 2018 vydražila poválečný obraz české malířky Toyen za 393 tisíc liber bez provize, tehdy asi za 11,27 miliónu korun, což byl skoro dvojnásobek odhadní ceny. Ta u obrazu nazvaného La nuit roule des cris činila 200 tisíc liber (okolo 5,7 miliónu korun).
V roce 2019 aukční síň nabízela kolekci středoevropského umění, na níž se prodal obraz Jana Kubíčka z roku 1989 za 20 000 liber, což bylo v tehdejším přepočtu 595 000 korun.
Pasta Oner, jehož dílo bude Sotheby's dražit také letos, prodal obraz Pipe and Phone za 16 250 liber, to jest 484 000 korun.
Zdroj: ČTK
O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných aukční síní Sotheby´s si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery