Do Vršovic za křehkou krásou z Floriánovy hutě v Častolovicích

Unikátní série džbánků podle sklářských receptur dvě stě let starých

Reportáž

Jak říká majitelka prodejny a šperkařka Miroslava Havelková, ve vršovickém minikrálovství nádherného českého skla ruční výroby nabízí výhradně zboží, které vyrábí Florianova huť v Častolovicích za Českou Lípou. Vybrat si z úžasné nabídky džbánů a džbánečků, půllitrů, váz či mís i misek, nejrůznějších pohárů a skleniček, včetně těch na víno, těžítek, aromalamp, zvířátek ba i petrolejových lamp a dalších dekorativních i reklamních předmětů, včetně obrovského spektra suvenýrů, není snadné. Třešničkou na příslovečném dortu je pak široká paleta módních doplňků, včetně skleněných šperků, náhrdelníků a přívěsků, pro všechny věkové kategorie.

cervena prodejna 1cervena prodejna 2Až na ty šperky a přívěsky vše vyrábí se svým synem Lukášem sklář tělem i duší, amatérský historik a sběratel starožitných petrolejových lamp, rodák z České Lípy - Petr Červený. Srdcař, který všechny své síly a životní energii zasvětil záchraně tradiční ruční výrobě českého skla. Stalo se tak v 90. letech minulého století, kdy naše velké sklářské podniky začínaly houfně zanikat a soukromých subjektů mnoho nebylo. Po krachu jedné z ohromných novoborských skláren, zaměstnávajících několik stovek sklářů, se rozhodl zkusit to v rodné chalupě po svém. Během tří desítek let zažil ledacos. Ale dnes je takříkajíc z nejhoršího venku a jeho sklo s logem sv. Floriánka, jak světci zdrobněle říká, znají a odebírají leckde ve světě, včetně Nizozemska, Belgie či USA.

Od historického skla až po moderní design

cervena prodejna 5cervena prodejna 7Florianova huť má ve svém repertoáru neuvěřitelný počet tvarů a druhů, který čítá 4000 originálních vzorků! Neexistuje nic skleněného, co by zde nedokázali udělat. Prsty na obou rukou nám nestačí k vypočítání základního sortimentu, začínaje užitkovým a dekorativním sklem, sklem malovaným i pískovaným a broušeným. Místním majstrštychem je historické sklo lesní s ohromným množstvím kategorií, dále pak secesní sklo a sklo tzv. studiové, vyráběné bez použití forem. Jedná se o předměty z různobarevného skla, zpracované různými technikami a technologiemi, používanými při ruční výrobě skla podle vlastních návrhů, fantazie skláře a historického skla, které je zdrojem inspirace. Floriánova huť má v této kategorii také těžítka, nejrůznější zvířátka, aromalampy a další dárková skla či suvenýry.

Dalšími ze specialit Floriánovy hutě jsou dobové petrolejové lampy a umělecké i užitkové předměty s kombinací skla a cínu, včetně nejrůznějších džbánů, korbelů nebo půllitrů s cínovými pokličkami nebo zdobením. Bezkonkurenční jsou cínové repliky secesních a barokních montur nejrůznějších tvarů, obepínajících a zdobících historické sklo velkého spektra tvarů.

Za všechno může Josef Rindskopf

cervena prodejna 4cervena prodejna 6Většina výrobků, které opouštějí Floriánovu huť, je vytvořena podle německého sklářského mistra, jenž byl na přelomu 19. a 20. století považován na Teplicku za sklářského guru. Ladné křivky jeho lamp, mís, váz a pohárů jsou atraktivní pro zákazníky z celého světa i dnes. Vzhledem k tomu, že Petr Červený miluje historii, zejména styl secese a poté art deco, byli mu staří sklářští mistři vždy velkou inspirací. A tak, když zjistil, že v roce 1995 končí výroba ve sklárnách v Košťanech na Teplicku, které v době secese patřily k nejznámějším u nás i ve světě, rozjel se tam zachránit, co se dalo. Téměř z korby náklaďáku na poslední chvíli sundával unikátní, prastaré dokumenty, plné detailních návrhů a náčrtů včetně barevných zobrazení i postupů sklářské výroby. Zachránil tak čtyři desítky objemných foliantů vzorníků nesmírné historické a dokumentační hodnoty, které by jinak skončily ve sběrně. Protože ale Košťanská sklárna tradičně kromě mís, váz a pohárů vyráběla i svítidla, získal tak jakousi sklářskou kuchařku z časů přelomu 19. a 20. století, z níž dnes vaří takříkajíc každý den. Jak sám říká, ladné tvary a zdobné křivky se mu prý nikdy neokoukají.

Není sám, jak svědčí velký zákaznický zájem o výrobky z Častolovic, včetně turistů, kterým po exkurzi ve jmenované sklářské manufaktuře jen zrak v prodejní galerii přebíhá z kousku na kousek.

Široký výběr, ceny mírné, usměvavá obsluha

cervena prodejna 8cervena prodejna 3To vše a ještě více se návštěvník dovědí od šperkařky Miroslavy Havelkové během prohlídky vystaveného zboží v prodejně Sklárna Floriánova huť v pražských Vršovicích, kde lidé nakupují nejenom drobné dárky, ale i luxusní designové výrobky. Jak často sami zákazníci říkají, jdou si sem potěšit oko a duši, jako do galerie. Muže většinou nejvíce zajímají korbele s cínovými víčky, dívky a ženy zase pošilhávají po přívěšcích na řetízku či kožené šňůrce z tvůrčí dílny Miroslavy Havelkové. Každý její kousek je jedinečným originálem, výtvarnice zákaznicím též ráda poradí, který motiv, velikost i barva se hodí k jejich oblečení, visáži i k jaké příležitosti se hodí nosit.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív autora

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery