Obraz Toyen se na aukci vydražil za 5,5 miliónu korun

Česko

Poválečný obraz malířky Toyen Les Lavandiéres se stal nejdražší položkou aukce v neděli 4. února 2018 v pražském Mánesu. Z vyvolávací ceny 3,95 miliónu se vyšplhal na 5,5 miliónu korun včetně aukční přirážky. Částku 3,9 miliónu korun pak zaplatil kupující za obraz Josefa Šímy Bouře ve Fécamp. Informovala o tom Alena Havlíková z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery.

Díla Toyen i Šímy jsou obě shodně z roku 1953. Šímův obraz pocházel ze švýcarské sbírky významné sběratelky Marie Čakrtové, která malíře podporovala a obraz zakoupila přímo od umělce.

Autorský rekord si připsal Olbram Zoubek, jehož 182 centimetry vysoká bronzová plastika Múza se po velkém boji prodala za 2,48 miliónu korun. Kvaš na papíře s názvem Hudba od Františka Kupky našel nového majitele za dva milióny korun. Kupka tento obraz vytvořil jako studii k oleji se stejným názvem, který je umístěn ve sbírce v pařížském Centre Georges Pompidou.

aukce toyen1Nový autorský rekord má Jiří John, jehož olej na plátně Oblázek z roku 1970 byl vydražen za 1,9 miliónu korun. Cena olejomalby Jindřicha Průchy Zimní krajina se zastavila na 1,05 miliónu korun. Velký boj se v sále vedl o plastiku Motocyklisty od Otakara Švece. Z původní vyvolávací ceny 20 000 korun se vyšplhala až na 340 000 Kč.

Nejdražší Kupka

Před začátkem dražby se konala také charitativní aukce, jejíž výtěžek činil 200 000 korun. "Velké poděkování patří všem, kteří nám do aukce svá díla poskytují zcela zdarma s úctou a respektem k lidem, kteří tuto pomoc potřebují," uvedla Alena Havlíková.

Rekord českých aukcí výtvarného umění drží od roku 2016 abstraktní obraz Serie C I. (Protihodnoty) od Františka Kupky, který se na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 62 milióny korun, v ceně byla započtena i aukční provize. Druhé místo patří jinému Kupkovu dílu Tvar modré, které stejná společnost prodala v roce 2012 za 57,4 miliónu korun včetně aukční přirážky. I třetí místo patří stejné aukční síně, drží ho s cenou 37,7 miliónu korun včetně přirážky olej Oskara Kokoschky s názvem Žáby. Obraz Šero v pralese od Toyen je hned za ním.

Zdroj: ČTK

O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných v Česku si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery