Zrzavého Kalvárie se prodala za rekordních 17,4 miliónu korun

Kalvárie v Locronanu II. Jana Zrzavého z roku 1938. Zdroj snímku: galeriekodl.cz

Česko

Velkoformátový obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II. z roku 1938 se na aukci pražské Galerie Kodl v neděli 26. listopadu 2017 prodal za 17,4 miliónu korun. Jde o malířův český rekord. Vyvolávací cena byla šest miliónů. Nejdražším Zrzavého dílem prodaném na tuzemských aukcích byl dosud obraz Fantastická krajina, za který v roce 2016 nový majitel zaplatil 14,4 miliónu korun.

Kalvárie v Locronanu II. je znovuobjevená práce reprezentující závěr autorova takzvaného bretaňského období, jehož prostřednictvím se Jan Zrzavý podle odborníků melancholicky rozloučil s milovaným místem. Na rubu obrazu se zachovaly i vlastnoručně psané instrukce ohledně uchovávání a restaurování díla.

Obraz Zátiší s vázou a kyticí Antonína Procházky se na stejné aukci prodal za 10,8 miliónu korun, vyvolávací cena byla osm miliónů. Procházkovým maximem dosaženým v Česku tak zůstává obraz Třešňový květ, který se před dvěma lety prodal za 13,4 miliónu korun včetně přirážky.

Aukce nabídla přes 250 uměleckých děl

Velkému zájmu se těšil i Pohled na Národní divadlo od Mánesa od Václava Špály, jehož cena se vyšplhala ze 4,8 miliónu korun na 9,6 miliónu korun.

Hranici pěti miliónů korun překonalo i kubistické Zátiší s dýmkou a sklenicí od Emila Filly, které bylo vydraženo za 6,72 miliónu korun, Slavíčkův obraz Po dešti, jenž se prodal za 7,5 miliónu, a artificiální plátno z pařížské periody Františka Foltýna Kompozice za 8,2 miliónu korun, což je rovněž nový autorský rekord.

Galerie Kodl nabídla na aukci více jak 250 uměleckých děl z období od 19. století po současnost.

„Vyvolávací částka 110 miliónů korun byla navýšena takřka na 200 miliónů. Prodalo se osmadevadesát procent položek. Jedná se tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii. Tou první byla letošní květnová dražba Galerie Kodl,” uvedla za organizátory aukce Terezie Kaslová.

Na začátku aukce se prodávalo deset děl převážně současných umělců pro Centrum Paraple. Výtěžek v celkové výši 1,3 miliónu korun Centrum věnuje na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy.

Galerie Kodl vede aktuálně tuzemský aukční trh s loňským obratem 313 miliónů korun. Na své letošní jarní aukci prodala umění celkem za 250 miliónů korun, což byla dosud nejúspěšnější dražba umění v České republice.

Zdroj: ČTK

O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných v Česku si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery