Filmové klapky ozdobily pražskou Hybernii

Kateřina Miler zahajovala výstavu svojí klapkou s krtečkem. Zdroj snímku: Zlín Film Festival

Reportáž

Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou k vidění v Divadle Hybernia. Výstavu Salonu filmových klapek zde ve středu 4. dubna 2018 zahájila symbolickým klapnutím výtvarnice Kateřina Miler. Klapky budou v Praze do čtvrtka 19. dubna 2018, poté se přesunou do Evropského parlamentu v Bruselu.

klapky hybernia 1klapky hybernia 2Mezi hosty nechyběli autoři a tradiční spolupracovníci projektu, jako například Kristián Kodet, Jaroslav Němeček, Světlana Žalmánková a další. Zahájení výstavy si však nenechali ujít ani mladí herci Zdeněk Piškula a syn Ivana Trojana, Josef Trojan, nebo také Vlastimil Harapes, Zuzana Bubílková a Dana Morávková, která vernisáží provázela.

Letošní kolekci Salonu filmových klapek, která je již po jednadvacáté součástí Zlín Film Festivalu – Mezinárodního festivalu pro děti a mládež, tvoří 146 originálních děl. Jedním z nich je i klapka s legendárním Krtečkem, kterou již po osmé věnovala nadačnímu fondu Filmtalent Zlín výtvarnice Kateřina Miler, která se pravidelně se do projektu zapojuje a před lety v podstatě navázala na tvorbu svého otce, Zdeňka Milera.

klapky hybernia 3klapky hybernia 4„Táta ve Zlíně začínal u kresleného filmu a moc mu záleželo na tom, aby se právě kreslený film rozvíjel a podporoval. A já to cítím podobně,“ vysvětluje Kateřina Miler a dodává, kde čerpala inspiraci na letošní motiv. „Minulý rok bylo 60. výročí „Krtka“ a paní „Krtečková“ mu loni na klapce předávala dárek. Tak mě napadlo, že by jí letos mohl poděkovat růžičkou.“

Právě podobné dětské motivy, třeba jako je Krteček si pro tvorbu klapek volí celá řada z jejich autorů, protože patří společně s filmovou tématikou mezi dražiteli velmi oblíbené a vyhledávané.

Tradiční aukce klapek se uskuteční v neděli 27. května 2018 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 58. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům.

Hned v pondělí 28. května 2018 dopoledne vybere Nadační fond Filmtalent Zlín na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které budou z výtěžku z aukce podpořeny.

Autorka: Kateřina Martykánová

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery