Zlatá kaňka a Malujeme pro lepší svět

Zleva Mimar Bach, velký podporovatel UNESCO a majitel Swisse Petroleum

Reportáž

Legendární Stará Zbrojnice populárního pražského hotelu Kampa, vzala v závěru letošního října pod svá křídla obdivuhodnou akci. Za účasti mnoha zahraničních hostů z diplomatického prostředí i uměleckého světa, zde byl při kulturně-společenském večeru zahájen mezinárodní charitativní projekt Golden Blot - Malujeme pro lepší svět.

Ve své podstatě se jedná o cestu Evropou se srdcem na dlani, mající za úkol udělat prostřednictvím malování obrazů VIP osobností kus práce pro udržitelnost bezpečného a tvůrčího života na světě. A to v rámci podpory OSN programu AGENDA 2030, jehož součástí je program UNESCO, WHO a United Nations Global Compact.

0 zlata kanka 50 zlata kanka 4V principu jde o to, že prakticky každá významná osoba doma i v zahraničí má vlastní neziskovou společnost či nadaci, nebo některou ve své zemi podporuje. Jde o to v tomto směru spojit síly a prostřednictvím Golden Blot získat prostředky pro další charitativní činnost, jako je kupříkladu podpora evropských kulturních a tvůrčích odvětví, kromě jiného usnadnění sociálně slabým seniorům cestu ke kvalitnímu stáří či konkrétně v České republice umožnění tvůrčí malby nevidomým osobám unikátní metodou Dino Čeča, která umožňuje slepým lidem z celého světa realizaci v dalším hodnotnějším životě a k rozvoji jejich uměleckých aktivit.

Ku prospěchu potřebných

Projekt Malujeme pro lepší svět je hravá a jak již potvrdila první akce v Praze, společensky lákavá forma, kdy během krátké chvíle namalují VIP osobnosti obraz, ať již klasickou formou nebo shora jmenovanou Čečovou metodou, která spočívá ve speciálně upraveném plátnu. Zjednodušeně řečeno, pod plátno je nanesená speciální barva, která po doteku jehlicí prosakuje na plátno a tahy se jakoby samy tvoří obrazy. Obraz pak lze ještě speciální technikou nechat vystoupit na povrch a nevidomí si pak mohou obraz po vytvrdnutí barvy prohlédnout hmatem citlivými bříšky prstů.

0 zlata kanka 30 zlata kanka 6Dílo je pak signováno a posléze pro charitativní účely neziskového projektu vydraženo. Výhodou celého nápadu je skutečnost, že práce na obrazu netrvá dlouho a tento typ malování se dá zařadit k nejrůznějším kulturním, společenským i politickým a sportovním akcím, například v rámci mezinárodních filmových festivalů, hudebních vystoupení či zahraničních návštěvách. Ve své podstatě se tedy jedná o originální projekt, který umožní našim i světovým osobnostem namalovat díky unikátní technické metodě obrazy, které by jako „nemalíři“ nikdy takto nenamalovali. Tím v jejich podání vzniknou originální díla, která signací podpisů budou vzácnou sběratelskou příležitostí.

Zlatá kaňka

0 zlata kanka 20 zlata kanka 1Během slavnostního večera, který moderovala patronka projektu herečka Kateřina Brožová, byl i vznik kvarteta malířských „kaněk“ z rukou nejpovolanějších. Jednalo se o vytvoření výtvarného návrhu ceny Golden Blot. Štětcem se tak oháněl kupříkladu velvyslanec Bulharské republiky, zástupci azerbajdžánského i chorvatského velvyslanectví či majitel Swisse Petroleum a další významní hosté z neziskových organizací, jako je kupříkladu Nadace ČEZ.

Jak nám závěrem řekl předseda Golden Blot a spoluzakladatel projektu Jiří Oplt, kaňky jako umělecký artefakt spatří světlo světa ve firmě Swarovski a budou znamenat ocenění děl, osob i organizací, zapojených do projektu v jednotlivých zemích. Udíleny budou v kategoriích Národní, Evropská, Zlatá a Diamantová cena.

Připravil: Ivan Černý
Snímky Jana Parkmana

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery