Hnědá duha Františka Skály v Karlových Varech

František Skála: Genesis, 2018

Vernisáž

Vernisáží od 17:00 hodin bude ve čtvrtek 1. července 2021 v Galerii umění Karlovy Vary zahájena výstava sochaře, malíře a ilustrátora Františka Skály (* 7. února 1956) s příznačným názvem Hnědá duha.

Výtvarník František Skála proslul především svými sochařskými objekty z nalezených předmětů a úlomků. Výstava ovšem bude prezentovat jeho obrazy z posledních tří let, které jsou malované převážně přírodními pigmenty, které autor nasbíral v krajině. Skálovu malířskou tvorbu charakterizuje hravost, fantazie, humor, nadsázka, stejně jako mystika či iracionalita.

Požádali jsme kurátorku výstavy Lenku Tóthovou, aby čtenářům webu Putování za uměním představila tvorbu i novou výstavu Františka Skály...

skala fr jablonovyskala fr loukaFrantišek Skála, absolvent oboru řezbářství Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze a ateliéru TV a filmové grafiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze má mnoho tváří. Je zakládajícím členem umělecké skupiny Tvrdohlaví, autorem designu interiéru Paláce Akropolis Praha, kytaristou a zpěvákem v Malém tanečním orchestru Univerzal Praha, ve skupině Finský barok a uskupení Třaskavá směs, aktuálně vydává své první album autorských písniček Debut a také dechovkové album Pojď se mnou, děvče mé. Je také členem divadla Sklep a vokálně pantomimického tria Tros Sketos, členem tajné organizace B.K.S., komturem Řádu Zelené berušky.

Na svém kontě má prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého a také spoustu mezinárodních ocenění v oblasti ilustrační tvorby (v Galerii hlavního města Prahy aktuálně můžete vidět dvacítku jeho ilustračních počinů - například Zapomenutá řemesla, Pohádky z bramborových řádků, Královské pohádky, Nekonečný příběh). Autorsky vytvořil také komiksy Velké putování Vlase a Brady a Skutečný příběh Cílka a Lídy.

skala fr prosebnikskala fr ucenRád a často cestuje, vytváří své ilustrované deníky z putování. František Skála proslul jako sochař především svými objekty z nalezených předmětů, materiálů a úlomků, kdy ze spousty roztodivných jednotlivostí vytváří díla nových významů působivá svou hravostí, fantazií, humorem i nadsázkou, jindy mystikou či iracionalitou. Takto se autor představil na svých úspěšných výstavních projektech v Rudolfinu a ve Valdštejnské jízdárně, obě výstavy provázel rekordní zájem návštěvníků.

Také karlovarská galerie již Skálova sochařská díla prezentovala (Figury a tropy, Tros Sketos Serios, Nimbus). Aktuální výstava ovšem představuje autorovu tvorbu malířskou, též charakterizovanou silnou imaginací a poetickou originalitou. Na Skálových obrazech lze najít tajemné bytosti, rozličná božstva, tajuplné zázraky, úchvatné krajinné scenérie, přírodní katastrofy, démony, duchy, ale i neobyčejně obyčejné alergiky. Inspirací mu byly prastaré skalní malby, stejně jako mytologie či aktuální apokalypticky působící přírodní pohromy.

Karlovarská výstava je nazvaná Hnědá duha, protože nové malby vznikaly nejčastěji nahnědlými a narezlými přírodními hlinkami, které skýtají neuvěřitelné množství valérů hnědí. Tyto přírodní pigmenty autor vlastnoručně sbírá na svých cestách přírodou. Malby ovšem jsou nejen hnědavé, barevná škála je pestřejší, ale výhradně přírodního charakteru (hlíny, rozemleté horniny, apod.). Sály galerie jsou zaplněny různorodými malbami, někdy velkoformátovými nešepsovanými plátny, někdy klasickými olejomalbami, někdy kombinovanými technikami v netradičních oválných formátech. Vždy ale ožívají fantaskním světem, který není ohraničen snad žádnými mantinely. Tajuplná zjevení, poselství či zvěstování, výjevy božských i přírodních sil, okouzlí každého vnímavého diváka, diváka, který ještě neztratil dětský úžas v očích a dokáže se ponořit do nespoutaných hlubin Fantazie.

Výstavu František Skála: Hnědá duha můžete v Galerii umění Karlovy Vary navštívit do úterý 5. 9. 2021.

Autor: MiM
Zdroj snímků: Galerii umění Karlovy Vary

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery