Obrazy Slavoje Kovaříka vystavuje Galerie Václava Chada na zlínském zámku

Zdroj snímku: Zlínský zámek

Pozvánka

Výstava obrazů Slavoje Kovaříka, studenta baťovské Školy umění, otevírá program nového roku v galerii na zámku ve Zlíně. Je zaměřena na tvorbu z 50. a 60. let minulého století a některá Kovaříkova díla jsou veřejnosti zpřístupněna poprvé. Expozice pod názvem Vždy jsem měl rád noci potrvá až do neděle 17. března 2019.

Práci dalšího studenta vyhlášené zlínské Školy umění představuje Galerie Václava Chada výstavou Vždy jsem měl rád noci. Slavoj Kovařík školu navštěvoval v letech 1939 až 1941 a přátelil se mimo jiné i s Václavem Chadem. Komorní výstava obrazů Slavoje Kovaříka obsáhne jeho dílo zejména z 50. a 60. let 20. století.

V 50. letech se autor věnoval malování krajin a zátiší, a to svým vlastním způsobem, inspirovaným kubisty Picassem a Fillou. V 60. letech ho zaujala města a civilizační problematika, častým tématem je například rodná Olomouc. „Na přelomu 60. a 70. let pak tvořil koláže, dekoláže a asambláže. A právě ty tvoří společně s obrazy z 50. let jádro zlínské retrospektivní výstavy,“ uvedl její kurátor Ladislav Daněk.

Pro zájemce o hlubší informace o autorovi i jeho díle je určena komentovaná prohlídka výstavy, která se uskuteční ve středu 13. února 2019 od 17:00 hodin. Průvodcem bude kurátor Ladislav Daněk.

Expozice je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku a je připravena ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.

Slavoj Kovařík (* 22. září 1923; + 26. června 2003) byl český malíř, grafik a scénograf. V letech 1939 až 1941 studoval Školu umění ve Zlíně, poté byl poslán na nucené práce do Rakouska. Po válce krátce studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Studia ukončil ze zdravotních důvodů a natrvalo se vrátil do rodné Olomouce. Pracoval jako kreslič, konstruktér, návrhář, divadelní scénograf i jako externí pedagog na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Jeho díla jsou zastoupena ve veřejných sbírkách, například v Muzeu umění Olomouc nebo v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Autorka: Kateřina Martykánová

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery