Galerie Stará radnice ve Vsetíně představuje uměleckou tvorbu Kristiny Veskové

Pozvánka

Od středy 17. ledna do neděle 4. března 2018 je ve výstavních prostorách Galerie Stará radnice ve Vsetíně k vidění výstava soch, obrazů a grafiky autorky Kristiny Veskové s názvem REM fáze. V rámci vernisáže vystoupila jako hudební host Lucie Redlová.

Kristina Vesková žije a tvoří v malebné a inspirativní krajině Valašska. Její tvorba zahrnuje sochařství, malířství, grafiku, land-art a keramiku a mísí se v ní vlivy surrealismu, symbolismu, dekadence, atompunku a různých podivností.

„Snažím se, aby umělecké dílo mělo schopnost „mluvit“ přímo k lidskému srdci, bez toho, aby na zdech musely viset papíry vysvětlujících popisů. Důležitou součástí mé tvorby je prvek náhody. Proto je mojí oblíbenou technikou akvarel, nebo modelace sádrou,” přibližuje sama autorka.

Svá studia začala na Střední umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti, obor výtvarné zpracování keramiky a porcelánu u J. Vlacha, a dále pokračovala od roku 2006 na Akademii výtvarných umění v Praze. Nejprve v ateliéru u Jaroslava Róny a následně od roku 2010 v ateliéru figurálního sochařství a medaile Jana Hendrycha a Milady Othové.

Výstava REM fáze obsahuje jak plastiky, tak olejomalby a tisky. Jsou zde zastoupeny díla staršího data, ale i nejnovější. Všechny jsou vybrány s ohledem na sjednocující prvek výstavy a tím je sen. Zkrátka ona fáze nevědomí, do které se promítá realita a míchá se s imaginací.

Tuto zkušenost zažívá každý člověk, ale i každé zvíře, a odborně se nazývá REM fáze. Je to doba, kdy se zdají nejživější sny, ale spánek je lehký, člověk se často nějakým zvukem probudí. Není jasné, proč k tomuto dochází a jakou to má funkci. Ale snění, a s tím spojená tvorba umění, je velmi důležitá v lidské společnosti.

Prezentovaná díla jsou figurální, dekadentně-symbolicky, občas i surreálně laděná. Sochy, reliéfy jsou vytvářeny modelací. Nejčastěji ze sádry, keramiky, betonu, bronzu, umělého mramoru. Autorka experimentuje s povrchem. Například otištění předmětů, razítek, jež vytváří jakoby tetování na sochách Homunkula, Evy. Zlý kůň a Koupel jsou modelovány zvláštní technikou přímo ze sádry. Některé reliéfy jsou modelovány jak pozitivně, tak i negativně, tedy. otiskem. Obrazy jsou malovány olejem na karton nebo plátno. Také je zde několik akvarelů. Grafiky jsou tištěny technikou suché jehly.

Text a snímek: Klára Blažková

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery