Výtvarnice Bohunka Waageová navštívila Kutnou Horu

Bohunka Waageová se svým obrazem Katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Snímek Miroslava Moravce

Reportáž

Začátkem druhého prázdninového měsíce zavítala do města pod Svatobarborskou katedrálou malířka, ilustrátorka a grafička Bohunka Waageová. Přijela samozřejmě s fotoaparátem, stejně jako většina jiných turistů. Výtvarnice si však atmosféru města dvou katedrál zaznamenávala i z důvodů pracovních a uměleckých... Věnovala se nejenom světově proslulým památkám, ale nacházela témata a potěšení i v úzkých uličkách nebo detailech.

bohunka foto kh 5bohunka foto kh 1Bohunka Waageová, která je členkou grafického spolku Hollar a Jednoty umělců výtvarných, vyznává ve svojí tvorbě imaginaci a fantazii, vždy však v kombinaci s realistickými prvky. Jejími hlavními inspiračními zdroji jsou vesmír, příroda, stromy a nejrůznější symboly, jako například kříž, hvězda, vejce, stvoření... Organicky je propojuje s ději a událostmi, které se odehrávají na naší Zemi. Pro její obrazy je typická práce s barvou a světlem. Postupem času vytvořila a zdokonalila vlastní charakteristický styl s dynamickými, prolínajícími se liniemi a barevnými plochami.

bohunka foto kh 2bohunka foto kh 4V Kutné Hoře hledala inspiraci pro nový obraz, který bude součástí kalendáře Hora Kutná v umění výtvarném 2022. Ten navazuje na obdobný velkorozměrový umělecký sběratelský kalendář na rok 2021, ve kterém měla Bohunka Waageová olej na plátně Katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Kalendáře vycházejí v edici Tempus in Immortalibus Lapidibus, na jejímž chodu se podílí i kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery a stejnojmenná galerie, kterou agentura připravuje k otevření koncem září 2021 v podloubí historického jádra města.

ArcusGallery provozuje i internentovou Galerii myrro, jíž je Bohunka Waageová kmenovou autorkou. Pro další edici, Miraculum Octavum Mundi, připravuje umělkyně bibliofilii Křížová cesta.

bohunka foto kh 6bohunka foto kh 3Je to téma známé, nesčetněkrát zpracované umělci proslulými i těmi méně známými. Zeptali jsme se Bohunky Waageoné, proč se rozhodla právě pro tento nelehký námět s hlubokým duchovním nábojem? A navíc v grafické technice, které se již drahně let nevěnuje...

Ano, po letech se vracím ke grafice. Na začátku jsem opravdu hlavně malovala a kreslila, to byly pastely, zlehka oleje, až poté škola mi dala nahlédnout ke grafice. Tu jsem pak dělala hodně dlouho, takřka výhradně dvacet let let. Život jde ve vlnách, tak se k ní vracím. Křížovou cestu budu dělat v leptu a akvatintě. Myslím, že s námětem dokonale souzní. Jistě, téma to není jednoduché, přiblížit se mu bude sice hodně náročné, ale zároveň nesmírně zajímavé. Jakoby se to člověka dotýkalo a říkalo, haló, tady jsem!

bohunka foto kh 8bohunka foto kh 7V současné době se grafička a malířka Bohunka Waagová věnuje přípravným kresbám a studiím. Je z nich jasně zřetelné, že si bibliofilský soubor dvanácti grafických listů samozřejmě zachová nejenom duchovní rozměr dosavadní autorčiny tvorby, ale také unikátní figuraci, známou z jejích olejomaleb.

Ale ještě před tím, než bibliofilie spatří světlo světa, budeme mít možnost si prolistovat kalendář Hora Kutná v umění výtvarném 2022, pro který hledala umělkyně inspiraci přímo v magické Kutné Hoře...

Autor: MiM

bohunka foto kh perexDalší reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery