Zažijte s námi Skleněné Velikonoce

Reportáž

Kde? Jak jinak než v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Kdy? No přece osmnáctého dubna ve dnech velikonočních prázdnin. Pro tento čas připravilo jedno za našich nejznámějších sklářských muzeí unikátní dvoudenní rukodělný program, ve kterém si návštěvníci a především rodiny s dětmi připomenou méně známé zvyky a tradice, spojené s Velikonocemi.

Na Zelený čtvrtek se tedy můžeme těšit na výrobu zdobeného škapulíře plného korálků a vůní, na Velký pátek pak pracovníci muzea připravili pro zvídavé občany a občánky výrobu originálního barevného růžence, což rozhodně za hezký výlet do Jablonce nad Nisou rozhodně stojí.

Váček pro štěstí

icer velikonoce ctvrtek 3icer velikonoce ctvrtek 1Jak známo, škapulíř je malý váček na amulety nebo kouzelné a léčivé byliny, které chrání svého nositele, nebo místo, kde je zavěšen. Věřící jich mohli na těle nosit i několik najednou. Prodávali se o poutích i při procesích. Nejlepší jsou ale ty, které si člověk vlastnoručně vyrobí.

Při výrobě škapulíře ve jmenovaném muzeu bude hrát hlavní roli zelená barva. To proto, že dle lidové tradice přináší zelená barva zdraví, štěstí a úrodu svému nositeli. Dokonce v minulosti v tento čas seli hospodáři hrách, aby jejich hospodářství dobře prospívalo. Bylinky, hrách či kouzelné kamínky ve škapulíři pak plnily funkci ochranitelskou.

Růženec

icer velikonoce patek 1icer velikonoce patek 2Jako růženec se označuje praktická pomůcka k počítání dílčích modliteb v podobě šňůrky s navlečenými korálky a křížkem. Jedná se o tradiční symbol katolické církve. Korálky růžence byly odedávna skládány z různých materiálů, především z přírodnin, minerálů a skla, v našem případě bižuterního. Jak nám vysvětlila muzejní edukátorka Milena Zachařová, na Velký pátek se lidé dle tradic postili a modlili. Také podnikali křížové cesty ke kostelům, aby uctili památku ukřižovaného Ježíše Krista a celý tento den je tedy spjat s křížem.

„Návštěvníci muzea si mohou vyrobit vlastní růženec, který bude vypadat nejenom krásně, ale také bude ochraňovat svého nositele...“ s úsměvem dodala Milena Zachařová.

icer velikonoce 2icer velikonoce 3Nápadům se meze nekladou, o materiál k výrobě rozhodně ve městě skla a bižuterie nouze nebude, zvláště, když je jedním z partnerů celé této interaktivní akce legendární společnost Preciosa. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších výrobců a exportérů českého sklářského a bižuterního průmyslu. Její historie se začala psát v roce 1376, kdy se v území severních Čech v srdci Evropy rozhořela první sklářská pec. Od té doby se Čechy staly sklářskou velmocí a svou výjimečnou pozici si zachovaly po sedm staletí až dodnes.

Velikonoční dílna s výrobou škapulířů v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se koná ve čtvrtek 18. dubna 2019, růžence si mohou návštěvníci vyrobit v pátek 19. dubna 2019, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Tvůrčí dílny jsou určeny pro všechny věkové kategorie a vstup na ně je zdarma.

icer velikonoce ctvrtek 2icer velikonoce patek 3Autor: Ivan Černý
Snímky: Archív muzea

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery