Den ve společnosti ilustrátorky aneb Obrázky i knihy Adély Rúčkové Moravcové nadchly děti i dospělé

Adéla Rúčková Moravcová a její obrázky i knížky v knihovně v Dobrušce. Snímek Dany Ehlové

Reportáž

Až do konce října 2018 můžete v Městské knihovně v Dobrušce navštívit výstavu tvorby Adély Rúčkové Moravcové nazvanou Ze života ilustrátorky. Do města F. L. Věka, z něhož pochází, se vrátila nejen prostřednictvím půvabných obrázků, ale také osobně, když v knihovně absolvovala besedy se žáky druhých tříd i veřejností.

„Snažím se Dobrušku nenápadně "propašovat" úplně do všech knížek,“ prozradila v úterý 2. října 2018 na podvečerní besedě v městské knihovně v Dobrušce stále usměvavá ilustrátorka Adéla Rúčková Moravcová, čímž dala jasně najevo, že na svoje město nezapomíná ani teď, když už několik let žije v Praze a navíc je úspěšnou autorkou nebo spoluautorkou zajímavých knížek.

moravcova 1moravcova 2Výletovník, Můj první atlas Evropy, Můj první atlas České republiky, Člověk a příroda – právě v těchto publikacích nachází malý čtenář nezaměnitelné obrázky, v některých i texty, Adély Rúčkové Moravcové.

Například o Výletovníku sama prohlásila: „Vzhledem k tomu, že jsem studovala přírodovědu, tak jsem udělala přírodovědné výlety pro děti. Každou kapitolu uvádí příhoda ve formě komiksu, která dětského čtenáře správně naladí.”

Besedě s veřejností předcházel maratón tří setkání se žáky druhých tříd dobrušských škol. A knížky ilustrátorky, která vystudovala mikrobiologii na Univerzitě Karlově a k obrázkům „zběhla“ krátce před získáním doktorátu, je naprosto nadchly.

Navíc, když děti ve Výletovníku objevily dobrušský kostel sv. Václava i další místa, která třeba už navštívily s rodiči, hned vzápětí uviděly originály obrázků, které kniha obsahuje. Obdivovaly také praktické věci jako čepici, osušku nebo plastovou láhev na pití s nezaměnitelnými "stopami" této výtvarnice.

moravcova 3moravcova 4Otázky se doslova sypaly. Když padl dotaz, jak se Adéla Rúčková Moravcová k ilustrátorství dostala, dočkali se druháci kresleného příběhu, vznikajícího přímo před očima. Stejně tak výtvarnice ztvárnila jejich sny. Překvapivě se nenašel ani jeden popelář nebo kosmonaut, zato nechyběl youtuber. Všichni si také vyzkoušeli kreslení na ilustrátorském tabletu.

Největší odměnou pro samotnou ilustrátorku se stalo prohlášení několika holčiček, které se během setkání rozhodly, že budou také ilustrátorkami. „Úžasně jsem si to s dětmi užila,” vzkázala autorka prostřednictvím facebooku.

Autorka: Dana Ehlová

Další reportáže nejenom o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery