Výběr nejlepších fotografií z prestižní soutěže Czech Press Photo ve Valašském Meziříčí

Michal Šula, MF DNES, Fotografie roku, Vítěz single

Výstavy

Dvě stě dvacet fotografických snímků z 22. ročníku nejprestižnější české fotosoutěže Czech Press Photo je v letním období k vidění v Galerii Kaple a Galerii Sýpka. Již posedmé mají návštěvníci Valašského Meziříčí jedinečnou příležitost shlédnout nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů žijících v České a Slovenské republice. V rámci výstavy nebude chybět i doprovodný program.

cpp 3cpp 5Po dobu dvou měsíců hostí dvě galerie ve Valašském Meziříčí jedinečnou fotografickou expozici významného formátu. Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo a od roku 1995 podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění současného světa. Hlavním smyslem soutěže i výstav je umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí uplynulého roku a umožnit publicitu tomu, co má ve zkomercializovaných médiích malou nebo žádnou šanci. Czech Press Photo je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu a vzhledem k tomu, že fotografie se díky internetu čím dál víc sbližuje s dalšími médii, dosavadní fotografická soutěž se od roku 2013 rozšířila i o video sekci.

cpp kaplecpp sypkaVýstava ve Valašském Meziříčí dává možnost intenzivně prožít radost, smutek, strach, hněv, znechucení, překvapení a další silné emoce v nejvypjatějších okamžicích života. Prezentuje výběr toho nejlepšího z celkového počtu téměř šest tisíc prací, které Czech Press Photo 2016 nabízí ve formě obrazové i mediální. Návštěvníci výstavy Czech Press Photo 2016 budou moci vidět nejen fotografii vítěze hlavní ceny Fotografie roku, ale také práce těch, kteří uspěli v jednotlivých kategoriích a konečně i vybrané neoceněné fotografie. Vedle tradičních kategorií, jako jsou například Aktualita a reportáž, Každodenní život či Lidé, o kterých se mluví, byly letos hodnoceny navíc kategorie nové: Problémy dnešní doby a Lifestyle. Nedílnou součástí výstavy jsou video příspěvky, které měly letos v soutěži hned tři samostatné kategorie: Aktualita a reportáž, Feature a nově navíc Investigation.

K nejsilnějším tématům tohoto ročníku patří nejenom utečenecká krize, ale třeba i válka v Sýrii, protesty proti návštěvě čínského prezidenta, Paříž po loňském teroristickém útoku či rušení dolů v severních Čechách. Oproti minulým ročníkům dala tentokrát porota větší prostor pozitivněji laděným snímkům, protože život není jen o dramatických či jinak vyhrocených událostech ale umí být také zábavný a krásný.

cpp 4cpp 2V rámci výstavy jsou připraveny doprovodné akce zaměřené na workshopy a besedy s fotografy, kteří se zabývají reportážní a dokumentární fotografií. V pondělí 26. červencese pod názvem Koláž - souvislosti a juxtapozice uskutečnil workshop s Františkem Balabánem, který je určený pro všechny tvořivé jedince všech věkových kategorií. Po krátkém úvodu spojeném s projekcí účastníky seznámil s technikou koláže, následovala volná tvorba ve stylu vystřihni a nalep. Ve čtvrtek 17. srpna se uskuteční beseda s projekcí dokumentárních fotografií zachycující život lidí na valašských samotách, časosběrné portréty a momenty z dobrodružných cest fotografa Roberta Goláně. Poslední den výstavy se pod názvem Nejkrásnější Brnox nad Temží“ setkáte s fotografem Martinem Hlavicou, který představí své reportážní fotografie i video report z akcí světoznámé konceptuální umělkyně Kateřiny Šedé a nebude chybět ani jeho volná tvorba.

Výstavu snímků ze soutěže Czech Press Photo 2016 můžete ve valašskomeziříčských galeriích Kaple a Sýpka navštívit do čtvrtka 31. srpna 2017.

Autor: tz

Více si o výstavách u nás i v zahraničí můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery