Žijící legenda československé fotografie, Jovan Dezort (* 27. listopapdu 1934) se v roce 2014 prezentoval v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze retrospektivní výstavou, lapidárně nazvanou Co odnesl čas (1954 - 2014). Průřez šedesáti lety Dezortovy profesionální fotografické činnosti veřejnosti kromě jiného ukázal historickou Prahu, jak se žilo a jezdilo.
Výběr z této jedinečné výstavy byl nedávno prezentován v Muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. V současné době můžeme více jak tři desítky těchto unikátů vidět v prvním patře Českého svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS) na Novotného lávce v Praze. Zde je nainstalovaná výstava Dezortových fotografií pod názvem Praha minulého století.
Široký tvůrčí záběr
Svěží osmdesátník Jovan Dezort hledáček svého aparátu hlavně zaměřoval na kulturu, záběry z měst a venkova, zabrousil často mezi nejrůznější osobnosti, blízký je mu i humor ve fotografii. Pracoval doma i v zahraničí, ať již jako fotoreportér ČTK nebo mnoha časopiseckých redakcí. Jeho medailóny a portréty najdeme v mnoha českých i zahraničních encyklopediích a odborných publikací, které se věnují světové fotografii.
Profesní život tohoto mistra černé bedýnky, řečeno slovy spisovatele Branalda, by vydal na román. Fotografii přicházel na kloub na SPŠG v Praze u Bohumila Šťastného a Rudolfa Skopce. Ti by na svého žáka, který absolvoval v roce 1957, byli jistě pyšní. Již ve svých šestadvaceti letech si Jovan Dezort vydobyl první profesionální ostruhy, když získal grand Associated Press. Dnes by si mohl diplomy a oceněními s prestižních domácích i mezinárodních soutěží takříkajíc tapetovat pracovnu. V jeho tvorbě je laiky i odborníky oceňována schopnost nacházet kolem sebe „pozoruhodní všednosti“ a zachycovat nečekané momenty.
Jovan Dezort patří do plejády tak slavných jmen, jako byli Josef Sudek, Karel Plicka či Miroslav Hucek, Stanislav Tereba, Emil Fafek a v neposlední řadě Erich Tylínek, Erich Einhorn nebo Vilém Kropp. Co jméno, to pojem v umění fotografickém.
Publikoval kromě jiných ve Světě v obrazech, Mladém světě, Vlastě i tehdejším Světě práce. Žádán byl i zahraničním tiskem, fotografoval třeba pro Life, Kamera i Herold Tribune. Dnes jeho snímky můžeme vidět v magazínech Sondy nebo kupříkladu Krásy(nejen)Česka. Jako fotoreportér Československé tiskové agentury pracoval v Bulharsku, Číně, Francii, Itálii i v Jugoslávii, v Rumunsku nebo Anglii, přinesl i dokumenty z vietnamské války v Indočíně (1964 až 1975).
Se svými osmi křížky dnes Jovan Dezort šetří dechem, což ale neznamená, že by udělal krok bez fotoaparátu. Už sice nahradil těžké „fotodělo“ lehoučkým digitálem, ten však nedá z ruky. Velmi rád v poslední době fotografuje život na vinicích, včetně vinobraní a lisování slámového či ledového vína v milovaných Lechovicích, snad to bude jeho slabostí k božskému moku z rodné Moravy.
Je třeba závěrem dodat, že rád a hojně svými fotografiemi ilustruje knihy svojí ženy, spisovatelky Věnceslavy Dezortové.
Výstavu Jovan Dezort: Praha minulého století můžete v 1. patře ČSVTS na Novotného lávce v Praze navštívit do pondělí 31. října 2016.
Autor: Ivan Černý
Snímky Jovana Dezorta
Více si o díle fotografa Jovana Dezorta můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery