Moderní umění se energicky dere do sídlišť, ulic a městských zákoutí

Zdroj snímku: Odbor kultury MěÚ KH

Výtvarné umění

Město = galerie. Pod tímto názvem vtrhl do Kutné Hory festival streetartu, který řádně rozvířil stojaté vody i v běžně opomíjených prostorách a naznačil velké možnosti moderního umění, na něž si mnozí teprve „zvykáme“.

Netradiční postupy svým způsobem ve dnech 4. až 12. srpna 2017 navázaly na sérii uměleckých exhibicí pod názvem Woodoo Session, které se s přestávkami konají přes deset let v nedalekých Poděbradech. Na prvním ročníku kutnohorského festivalu participoval olomoucký Streetartfestival, který má za sebou spolupráci s legendami tohoto mladého výtvarného oboru.

Graffiti či malba ve veřejném prostoru nejsou pro Kutnou Horu absolutní novinkou (například stěna, kterou před lety někdejší majitel k pouliční malbě vyčlenil v Zelenkově ulici nebo čerstvě výzdoba podchodu na hlavním nádraží ČD). Příznivce streetartu ovšem potěšily i další body mnohovrstvé náplně, která v průběhu sedmi dnů nabídla Kutnohořanům i návštěvníkům města rozmanitý program, plný moderního umění, zábavy a skvělé atmosféry.

Uveďme alespoň heslovitě: Tvorba murálů (v duchu uměleckého směru, který je zaměřený na velkoplošnou malbu), vznik 3D objektů a instalací, vernisáž výstavy Matěje Olmera v GFJ, performance s projekcí na budovu Vlašského dvora, celodenní výtvarné workshopy, breakdance, hudba...

Festival skončil, nastal čas na vyhodnocení jeho přínosu. Mnohé je vidět na první pohled (například nápadité, soudobé proměny až dosud šedých či zanedbaných ploch bývalých výměníků, trafostanic a podobných objektů). Mnohé si ještě srovnáváme v  hlavě, ale to hlavní je většině jasné: Kutná Hora obohatila svůj kulturní a společenský potenciál o další rozměr, který má perspektivu stát se tradiční záležitostí.

Autor: Vítězslav Hospes
Zdroj: Obzory Kutnohorska

Další články o výtvarném umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery