V posledních dnech se sbírkový fond kutnohorské galerie ArcusGallery (Husova 103, v podloubí) rozrostl o několik drobnějších grafických listů, tři velice zajímavé a staré perokresby a nádhernou uměleckou publikaci, která je velice kvalitním katalogem k výstavě Petra Poše Pastviny.
Jako první představíme litografii Jitky Stojanové z roku 2002 s dlouhým poetickým názvem - Javor hore háj, na huslenky zahráj... Výtvarnice se věnuje grafice užité i volné, kde je jí inspirací příroda, člověk, zvířata, hudba a poezie i pohádka. A jak napovídá zmíněná litografie, tak i lidová píseň.
Představovat malíře a ilustrátora Cyrila Boudu (* 14. listopadu 1901; + 29. srpna 1984), by jistě bylo oním pověstným nošení sov do Athén... Jeho barevná litografie z roku 1977 je půvabná, prozrazuje nejenom kresebnou suverenitu, ale i autorovu schopnost v magické zkratce vyjádřit radost z tvorby. A to i přesto, že jde o PF, tedy vlastně o zakázku. A o Cyrilovi Boudovi se ví, že na zakázku nepracoval právě s nadšením. V tomto případě však tvořil pro Spolek sběratelů a přátel ex libris a na drobné grafice, známější pod názvem Štěstěna, je to znát.
Po ex libris přidáme ještě PF, které určitě zaujme ctitele díla grafika, malíře a ilustrátora Karla Demela. Stejně jako všechny jeho grafické listy, tak i tento tisk na ručním papíru, ukazuje, že je výsostným kreslířem, dokonale ovládá technické finesy leptu a mezzotinty, které patří k jeho oblíbeným. Navíc jsou jeho díla nabita poezií, hudbou, symboly... A tak, třebaže ArcusGallery v tomto případě nenabízí grafický list, ale pouze in verso signovaný tisk na ručním papíru, jistě může vhodně doplnit sbírku výtvarných děl Karla Demela.
Dvě perokresby, které rozšiřují nabídku ArcusGallery, sice nejsou nikterak mimořádné, navíc Naska není signovaná a Beduín s dětmi nese pouze značku. Právě Beduín je spíše jen nahozenou přípravnou skicou bez autorovy snahy zacházet do detailů. Naska je již hotovou kresbou, autor si pohrává i některými detaily, celek však nechává provzdušněný a nahozený lehkou zručnou rukou.
Nakonec jsme si ponechali třetí perokresbu, která je unikátním sběratelským exemplářem. Nikoliv snad kvůli propracované kresbě nebo námětu. I tady jde o náčrty, navíc chvatné a jak vyplývá z kontextu je to opravdu jen záznamenání nápadu. Autorem je český typograf, ilustrátor, grafik, karikaturista, autor hraček, divadelních scénografií a malíř Vratislav Hugo Brunner (* 15. října 1886; + 13. července 1928). Významně zasáhl do vývoje české knižní grafiky, v roce 1908 spoluzakládal Artěl.
Na získaném zlomku jsou přípravné kresby mužských hlav a postav pro vtip do Šibeniček. Vyplývá to z dalšího náčrtku na rubu a textu autorovou rukou: Do června do Nebojsy (Daň ze zábav) a Sedláčkovi... Dále: Sokolská pohlednice. Připsaný je komentář tužkou neznámého autora: Brunner kreslil Moravcovi nakl. Borového a bra f. Hofmanna pro vtip do Šibeniček...
Z tohoto textu také vyplývá, že zatímco vznik prvních dvou perokreseb se dá zařadit zhruba po první třetiny minulého století, Brunnerovy narychlo nahozené pérovky jsou starší, někdy z přelomu 19. a 20. století.
Nové přírůstky si můžete prohlédnout v kutnohorské galerii ArcusGallery, která sídlí v historické části města pod Svatobarborskou katedrálou, v podloubí na konci Husovy ulice. Pokud se v nejbližší době do Kutné Hory nedostanete, můžete navštívit internetovou Galerii myrro, která s ArcusGallery těsně spolupracuje. Pérovky najdete v kategorii Perokresba, grafické listy jsou potom řazeny podle autorů: Jitka Stojanová, Cyril Bouda a Karel Demel.
Autor: MiM
Zdroj smínků: i-passage.cz
Další články o výtvarním umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery