Rozhovor - Výzva pro výtvarníky: Kalendář Hory Kutné v umění výtvarném 2021

Výtvarné umění

V září 2019 mohli milovníci výtvarného umění navštívit velice zajímavou výstavu Hory Kutné v umění výtvarném, kterou připravila místní umělecká agentura ArcusGallery ve výstavní síni kutnohorského Knihkupectví Kosmas. V současné době pod stejným názvem agentura pracuje na nástěnném kalendáři pro rok 2021. Proto jsme o krátký rozhovor požádali Miroslava Moravce, který ArcusGallery založil a vede...

Vraťme se ještě k výstavě, jak ji s odstupem času hodnotíte?

kalendar 2021 1ArcusGallery připravuje jak výstavy autorské, tak i tématické. S námětem výstavy jsem si v duchu pohrával delší dobu. Postupně jsem oslovoval výtvarníky nejenom na regionální, ale i celostátní úrovni. Samozřejmě jsem byl rád, že se podařilo pro výstavu zapůjčit i díla umělců, kteří v Kutné Hoře žili nebo tvořili v minulosti.

Ohlasy na výstavu Hory Kutné v umění výtvarném byly příjemné, pozitívní a povzbuzující, což dokazují i zápisy v knize návštěv. S potěšením mohu konstatovat, že výstavu navštívili v hodinách výtvarné výuky i žáci kutnohorských základních škol. A jsem rád, že se to vlastně stalo tradicí, protože se tyto zápisy objevovaly i u předcházejících výstav, které ArcusGallery v Kosmasu uspořádala.

Teď bude mít tedy výstava pokračování v kalendáři...

kalendar 2021 3kalendar 2021 5Impulsy pro vznikající kalendář byly dva - a vnímám je jako rovnocenné. Tím jedním samozřejmě byla zmiňovaná výstava. Druhým potom velký luxusní umělecký kalednář akademického malíře Františka Letáka pro rok 2020, který jsme vydali v edici Miraculum Octavum Mundi. Vyšel v limitovaném nákladu, který se byl velice rychle rozebrán. Připravovaný kalendář Hory Kutné v umění výtvarném by měl v mnoha ohledech navazovat: velkým formátem, rozsahem, luxusním provedením a limitovaným nákladem. Po zkušenosti s kalendářem Františka Letáka uvažujeme i o číslování části nákladu. K číslovaným exemplářům vydáme soubor dvanácti pohlednic.

Kalendář opět připravujeme s významnou kutnohorskou tiskárnou Label, se kterou spolupracujeme dlouhodobě a při výrobě kalendáře Františka Letáka odvedla vynikající práci.

Už víte, kteří umělci se na kalendáři budou podílet?

kalendar 2021 2kalendar 2021 4Základní představu samozřejmě máme. Kalendář bude měsíční, což znamená dvanáct obrazů a tedy i dvanáct autorů. Nebudeme sice zcela kopírovat sestavu, která se představila při zářijové výstavě, ale hlavní jádro bude hodně podobné. Především preferujeme současné regionální výtvarníky, kteří již dlouhodobě s ArcusGallery spolupracují, uvedu alespoň Jitku Rudolfovou, Vlastimila Bareše, Vladimíra Císaře či Josefa Slavíčka. V tuto chvíli víme, že obraz pro kalendář namaloval již zmíněný František Leták nebo malířka a grafička Bohunka Waageová. Samozřejmě bychom rádi do sestavy zařadili i díla kutnohorských legend, jako je Josef Krčil nebo Jaroslav Moucha...

Rád bych využil této příležitosti a vyzval další výtvarníky, kteří by měli zájem se v kalendáři Hory Kutné v umění výtvarném 2021 prezentovat svým dílem, aby neváhali a kontaktovali agenturu ArcusGallery buď telefonicky (722 711 226) nebo e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Autor: Ivan T. Trnavský
Zdroj snímků: ArcusGallery

Další rozhovory o výtvarném umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery