Rozhovor - Režisér Václav Marhoul: Byl jsem v šoku

Režisér Václav Marhoul. Snímek Petra Horníka, Právo

Film

Americká filmová akademie vybrala do širších nominací na Oscary v kategorii mezinárodní hraný film i koprodukční drama Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula. Samotné oscarové nominace, vždy pět v každé kategorii, budou vyhlášeny v pondělí 13. ledna 2020. Slavnostní ceremonie předání cen se uskuteční vneděli 9. února 2020.

Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděl, že se Nabarvené ptáče dostalo do širší oscarové nominace?

Byl jsem v šoku. Nebyl jsem schopen se nadechnout a neměl jsem slov. A pořád tomu nemohu uvěřit.

V jaké situaci jste informaci obdržel?

marhoul ptace 1V pondělí večer jsme měli představení Vánoční besídky s divadlem Sklep. Po půlnoci mě napadlo podívat se do mobilního telefonu, který jsem měl kvůli představení ztišený. Bylo v něm asi osm esemesek a já si říkal, kdo mi asi takhle pozdě píše. Když jsem je otevřel, zůstal jsem naprosto zkoprnělý.

Lidi, kteří stáli v tu chvíli kolem mě, se mě ptali, co se stalo. Já ale nebyl schopen mnoha slov, zmohl jsem se jen na konstatování, že to není možné. Protože jsem byl asi strašně bledý, měli obavu, jestli se nestalo něco vážného. Když jsem jim řekl, co je obsahem těch esemesek, měli jsme společně radost.

Film uspěl už na několika festivalech. Kterého úspěchu si dosud nejvíce ceníte?

Nejcennější bylo, že jsme se dostali do hlavní soutěže festivalu v Benátkách. To je pro mě zatím absolutně největší úspěch.

Americkým distributorem Nabarveného ptáčete je společnost IFC Films. Víte už, kdy se bude film v amerických kinech promítat?

IFC Films jej plánují nasadit v dubnu 2020. Premiéra je naplánovaná stoprocentně do New Yorku a Los Angeles. Možná přibydou ještě další velká města. Nemám ale zatím informace, který den to bude.

Zejména zahraniční recenzenti hledí na Nabarvené ptáče optimisticky a někteří mu věští velké úspěchy. Čeho je podle Vás film ještě schopen dosáhnout?

Naprosto upřímně říkám, že netuším. Pořád se ale dostávám do situací, které mě mile překvapují.

Autor: Jaroslav Špulák
Zdroj: Právo

Další filmové rozhovory si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery