Recenze - Bobule konečně vyrazily do světa

Film

Lépe řečeno do našich kin. Dlouho čekávaná premiéra závěrečného dílu úsměvné filmové trilogie z moravského vinařského prostředí 3Bobule si vyšlápla na plátna (nejen) premiérových biografů ve čtvrtek 25. června 202. A symbolicky z pražské botanické zahrady, z vinice sv. Kláry, při křtu skvělého místního moku ročníku 2019.

3bobule 1Památkově chráněná vinice sv. Kláry, rozkládající se nedaleko ZOO nad Trojským zámečkem, již mnohokrát dokázala, jak skvělé má podmínky pro pěstování vinné révy. Je zároveň dokladem toho, že se správnou péči a nadšením mohou i v Praze, v hlavním městě republiky, vznikat vína té nejvyšší kvality. Jak novinářům řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady, výjimkou nejsou ani vína ročníku 2019, která se vzpomínaného dne slavnostně představila médiím i veřejnosti. Pět odrůdových vín a dvě cuvée pokřtili představitelé a tvůrci nového filmu 3Bobule - herečka Tereza Ramba, herci Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Miroslav Táborský, Michal Isteník i režisér Martin Kopp a filmový producent Tomáš Vican.

3Bobule

Jedná se o volné pokračování úspěšné filmové komedie Bobule, kterou svého času shlédlo přes 360 000 diváků a stala se jedním z nejúspěšnějších fílmů domáci produkce roku 2008. V roce 2009 na ni navázalo pokračování 2Bobule. A prakticky po deseti letech je tady trojka, právě tak zábavná a úsměvná, jako ty předcházející.

Jak nám řekl producent Vican, i třetí díl nabízí kouzelný pohled do moravské vinařské krajiny, lidský, dobrosrdečný humor, kterého není nikdy dost, zvláště pak v současnosti, zotavující se z virové epidemie, i poslední filmovou vzpomínku na legendárního Václava Postráneckého, který „byl u toho“ od samého začátku a jehož památce je film věnován.

                               Pokusíme se načrtnout obsah veselohry. Divákům, kteří shlédli předchozí filmy či díly jistě není třeba představovat Honzu a Kláru (Kryštof Hádek a Tereza Ramba), kteří v trojce čekají dalšího potomka a vedle starostí s vinařstvím a rozpustilými dvojčaty jim komplikují život i krádeže ve vinohradu. Také jejich manželství nefunguje teď úplně ideálně. K tomu všemu musí Klára obhájit nelehkou pozici otcovy nástupkyně, což jde tváří v tvář vžitým názorům, že ženská přece nemůže dělat skvělé víno, občas těžko.

Situace dostává správný spád, když se ještě „pozve“ na sklizeň jako pomocník Honzův dávný kumpán Jirka. Setkání po letech a jeho přítomnost nastartuje sled nečekaných událostí, které vnesou do života všech – od manželské dvojice, po staré známé, včetně sousedů Kozderky v podání skvělého Miroslava Táborského a Františka – pořádný průvan. Zkrátka, máme se v kinech na co těšit.

Autor: Ivan Černý
Snímky Edity Volkové

Další filmové recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery