Recenze - V Dejvickém divadle o lásce, zradě a vině

Divadlo

Premiérou nové hry Daniela Majlinga Vina? v režii Ivana Trojana otevřelo v úterý 14. září 2021 novou sezonu Dejvické divadlo v Praze. Renomovaný slovenský dramatik pro tuto scénu napsal už hry Ucpanej systém a Vzkříšení. Tentokrát se zaměřil na téma odpovědnosti a viny člověka za své jednání a svou hru vsadil do divácky atraktivního prostředí divadelního jeviště i zákulisí.

dejvicke vina 1dejvicke vina plakatNa oslavě premiéry Goethova Utrpení mladého Werthera se mezi herci strhne debata o možnosti existence romantické lásky v dnešní společnosti. Vzápětí je mezi protagonisty souboru odhalen milostný trojúhelník.

Další scény pak těží z konfrontace Goethova příběhu hraného jako „divadlo na divadle“ a toho, co divák ví o vztazích jeho aktérů. První část ústí do nečekaně tragické pointy banálně vyhlížející nevěry a vzbudí zvědavost diváků, jak se s ní postavy vyrovnají. Druhá polovina pak řeší otázku viny v duchu Freuda i Dostojevského.

dejvicke vina 2Daniel Majling je zkušený dramatik, přesto se jeho hra jeví až překombinovaná a nepříliš kompaktní. Scéna hamletovské „hry ve hře“ po pauze je neúměrně dlouhá a dialogy místy až banální tím, že pouze potvrzují to, co už divák ví, anebo tuší. Prolínání tří rovin divadla a životní reality přináší zajímavé momenty, ale určitě by se z něho dalo vytěžit víc. Vina? je sice do značné míry divácky atraktivní, ale dramaturgicky ne zcela dotažená.

dejvicke vina 3Působivost inscenace spočívá především v hereckých výkonech sehraného dejvického souboru, o něž se opírá i Trojanova režie. Herci střídají polohy psychologického herectví a grotesky, tlak na etickou závažnost tématu vylehčují příjemným a až na výjimky (hra ve hře na začátku druhé půlky) nepřehrávaným humorem.

dejvicke vina 4Inscenaci dominuje manželská dvojice Ester a Davida v přesvědčivém podání Marthy Issové a Václava Neužila, výborná je i Lenka Krobotová jako Linda a Lukáš Příkazký jako Eda alias Werther. Diváky zaujme i Tomáš Jeřábek jako nesmiřitelný provokatér Jindřich, Pavel Šimčík jako harmonizující prvek souboru Petr, přímočará Saša Simony Babčákové.

dejvicke vina 5Vše se odehrává v kulisách divadla, kdy představení na scéně příznačně rámuje replika Schikanederovy Utonulé. Ačkoli Vina? ve srovnání s předchozími texty není nejsilnější položkou Majlingovy spolupráce s Dejvickým divadlem, díky přitažlivosti divadelního prostředí, tématu, hercům i krásným kostýmům se jistě zařadí mezi divácké tituly.

Autorka: Radmila Hrdinová
Zdroj: Právo
dejvicke vina 6Snímky Hynka Glose

Další divadelní recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery