Recenze - Llosův totální román pro aktivního čtenáře

Zdroj snímku: rozhlas.cz

Literatura

Peru, šedivé a zamlžené město Lima. V hospodě s názvem Katedrála se schází životem frustrovaný novinář v krizi středního věku Santiago a bývalý šofér jeho bohatého a vlivného otce Ambrosio, aby společně zavzpomínali na roky svého mládí prožité v padesátých letech minulého století za diktatury generála Odríi.

rozhovor u katedraly 1Kniha Rozhovor u Katedrály slavného peruánského spisovatele a laureáta Nobelovy ceny za literaturu Maria Vargase Llosy (* 28. března 1936), která vyšla roku 2021 v českém překladu více jak padesát let po původním vydání, je vrcholným pokusem autora o takzvaný totální román, tedy román o všem. Pokusem bezesporu úspěšným.

Llosův styl psaní je velmi osobitý a není pro každého. Vyžaduje od čtenáře aktivní přístup a plné soustředění, zejména v úvodu knihy. Postav není mnoho, ale jejich příběhy se neustále prolínají, a to bez ohledu na čas a prostor. Do dialogu vstupuje náhle jiný, jiných lidí z jiného období, vyprávění v první osobě pojednou přechází v osobu třetí.

Dostavují se čtenářské krize. Kdo se v tom má vyznat? Ale stačí být trpělivý, autora neodmítat a prostě jen přistoupit na jeho hru. Vše má pevnou logiku, zapadá do sebe jako dílky puzzle a pak se vyloupne jako ježek z klece. I když se může zdát, že autor přeskakováním mezi dějovými rovinami prozrazuje pointy, opak je pravdou. Napětí se zvyšuje a momenty překvapení jsou silnější.

Stejně jako forma je mnohovrstevnatý i děj. Je to román o dospívání, vztazích s rodiči, o lásce, manželství, sexuální orientaci, rasových předsudcích, o idejích, politice, náboženství, o zločinu i vášni. Bez ohledu na věk, pohlaví či národnost si doslova každý najde v knize své téma.

Tím ústředním je ale hledání okamžiků zásadních životních rozhodnutí, bodu zlomu, bodu, kdy se v životě všechno podělá. „Tehdy, Santiago? Bylo to tehdy?“ je opakovaně vznesena ona otázka.

Llosův časoprostorový galimatyáš, který je zpočátku tak rozčilující, je nakonec přesně to, co čtenáře vtáhne do děje nebývalou silou, to, co vzbuzuje největší emoce. To, po čem se čtenáři jeho knih stýská a proč chtějí číst další. I když vědí, že to ze začátku bude trochu bolet.

Autorka: Štěpánka Zenklová
Zdroj: Právo

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny