Osud idealistické hrdinky Jeanne de Lamarové, které se navzdory dobrosrdečnosti dostává od jejích nejbližších jen hořkých zklamání, zpracoval ve své románové prvotině přední představitel naturalismu Guy de Maupassant (* 5. srpna 1850; - 6. července 1893). Knihu Jeden život vydalo ve středu 17. února 2021 v novém překladu Dany Melanové nakladatelství Odeon.
Klasik francouzské literatury druhé poloviny devatenáctého století začal psát Jeden život ve věku sedmadvaceti let a publikoval jej v roce 1883. Jeho první román z celkových šesti předcházel vrcholnému Miláčkovi vydanému o dva roky později, který se dodnes z autorovy tvorby, zahrnující také stovky povídek, několik cestopisů i básnickou sbírku, nejvíce skloňuje.
Jeden život dějově zasadil do rodné Normandie, čímž korelace příběhu s autorovými prožitky nekončí. Hlavní protagonistka ze středostavovské rodiny, která se neprozřetelně vdá za šlechtice, jenž se po sňatku vyjeví jako násilný prostopášník, se nápadně podobá Maupassantově matce Laure, jež se s jeho agresívním otcem Gustavem rozvedla, když bylo chlapci jedenáct let.
Románová Jeanne zažívá rozčarování i poté, co odhalí nevěru svých rodičů, nebo když ji zrazuje nevydařený syn, jehož postava připomíná spisovatelova mladšího bratra Hervéa.
„Maupassant pečlivě prokresluje psychologii svých postav a podává krásné popisy krajiny, kterou miluje a dobře zná. Je to silný román, a i když jeho děj plyne zdánlivě klidně, není v něm nouze o vyhrocené, dramatické a tragické situace, které přináší hrdinčin neveselý život. Nejsilnější je ovšem právě v líčení Jeanne, která se mění z veselé a hýčkané dívky v zatrpklou nešťastnou ženu. Jde o dokonalou ukázku dobového života ženy,“ řekla Právu překladatelka Dana Melanová.
Román vyšel v tuzemsku několikrát, naposledy jej pod názvem Příběh jednoho života vydalo roku 1970 nakladatelství Práce v překladu Luďka Kárla. Filmové verze díla vznikly dosud dvě, první v roce 1958 v režii Alexandra Astruca s českým titulem Láska bez předsudků, novější adaptace režiséra Stéphana Brizéa měla premiéru před necelými pěti lety.
Autorka: Kristýna Čtvrtlíková
Zdroj: Právo
Zdroj snímku: odeon-knihy.cz
Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny