Recenze - Román vypráví o ztřeštěné pražské dívce

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Knižní klub

Literatura

Falešný román české spisovatelky píšící pod pseudonymem Magdalena Mintová svým lehkým a jiskrným humorem a mírně absurdním dějem, zasazeným do českého prostředí plného karikovaných postav, silně evokuje sérii knih Aristokratka Evžena Bočka.

Emě je sedmadvacet let, žije ve vile svého bohatého otce, utrácí na jeho úkor, mysl má mělkou jako Balaton a touží jen po komfortu a zábavě. Dosud nepronikla do „normálního“ života dospělého jedince, opovrhuje byty s jednou koupelnou i vlastnoruční starostí o špinavé prádlo.

Při tom všem tak trochu touží stát se spisovatelkou, napsat skvělý detektivní román. Není však ochotná pro to něco udělat. Jednoho dne ovšem jejímu otci dojde trpělivost a po nálezu Emina deníku ji vystěhuje do vlastního bytu. Ema tak vychází na cestu za štěstím po vlastní ose. To má mít podobu bohatého ženicha a života v pohodlí a luxusu bez práce.

Magdalena Mintová svůj Falešný román, pojmenovaný po díle ústřední hrdinky, vypráví deníkovou formou. I forma je tedy vedle samotného obsahu poněkud ztřeštěná, drobně neuspořádaná a neklade si nikterak vysoké literární cíle.

Jde o humorné dílko, které reflektuje život zbohatlické dívky a její cestu k drobnému prozření, k osamostatnění, klestěnou překážkami běžného života v podobě úklidu domácnosti bez vlastní služky, obstarávání si jídla a v neposlední řadě peněz na obživu.

Text si vyšší ambice než humorný zážitek pro čtenáře a snad drobounkou satiru života bohaté princezny neklade. Ukázal, že člověk před třicítkou, který o svých cílech a ambicích lže nejen okolí, ale nevědomky i sám sobě, potřebuje probrat. Humorně také ukazuje na současný trend, kdy mladí později odcházejí z rodinného hnízda a i po dvacítce čerpají finance na vlastní potřeby i zábavu z rozpočtu rodičů.

Ukazuje tyto situace jako směšné a sympaticky přihlouplé. Falešný román je příjemně humorný a oddychový.

Autorka: Lucie Zelinková
Zdroj: Právo

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny