Recenze - Tajuplné vidění světa fotografa Jana Olberta

Výtvarné umění

Pražská vinárna a galerie U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) hostí výstavu černobílých fotografií Jana Olberta, nazvanou krátce a zároveň tajemně Sen.

olbert recenze plakatolbert recenze portretFotografie, ze kterých autor výstavu postavil, vznikly klasickou, analogovou metodou na negativ, který je i tradičně vyvolán, ale během tohoto procesu je ještě neobvykle proexponován a před konečným ustálením navíc chemicky ošetřen. To je autorovo know how.

Pro mě, jako výtvarnici, jsou tyto Olbertovy fotografie neobyčejné, nic podobného jsem neviděla. Autor sice vychází ze skutečnosti, z reality, ale tu následně obohatí a opřede různými tvary, hrou světla a vztahy, že nás to přivádí do snového stavu. Však se také výstava jmenuje Sen.

Jan Olbert vernisáž výstavy, která se odehrála v úterý 12. dubna 2022, ozvláštnil i tím, že na kytaru zahrál několik vlastních skladeb. Podobně jako v hudbě i ve fotografiích vše propojuje a dosahuje tak zvláštních, neuchopitelných tajemství.

olbert recenze perexZdá se to až neuvěřitelné, jak svými poetickými fotografiemi Jan Olbert umožňuje divákovi proniknout do tajů jeho zvláštního vidění světa a hlavně do tajů jen tušeného až magického...

Výstavu černobílých fotografií Jan Olbert: Sen, kterou pražská vinárna a galerie U Posledního soudu připravila ve spolupráci s kutnohorskou ArcusGallery, můžete navštívit do neděle 8. května 2022.

bohunka hlavickaAutorka: Bohunka Waageová
Autorka je malířkou a grafičkou

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery