Recenze - Do ut des – Dávám, abys dal...

Výtvarné umění

Vánoční zamyšlení nad kalendářem Františka Letáka Obrazy 2022

letak kalendar 2022 titulletak kalendar 2022 atelierKalendář – soupis dní a měsíců roku v časovém postupu. Stolní, trhací, kapesní – juliánský, gregoriánský a pak rybářský, myslivecký, s recepty a kdo co k dnům daného roku přidá, bude se jmenovat po tom přidaném.

Z této, jak jdou leta a čas, zaběhnuté tradice se odlišují kalendáře, které vedle dní a měsíců a slovního přídavku, vstoupí do našich domovů něčím, co nám nabízejí mimo striktní míry hodiny, dne, měsíce a roku.

Když člověk bude hledat jejich pojmenování a dovolí vlastní fantazii vyslovit, vytvoří obdivuhodnou spirálu slov s ještě úžasnějším koncem – dar.

Dar je slovo s nádherným obsahem a je tu od nepaměti a je stále stejné.

Dávám, abys dal...

letak kalendar 2022 01letak kalendar 2022 03Dar je slovem cesty Tří králů za pozdravením Krista. Je radostí i očekáváním, když děti rozbalují dárky, je pocitem bezpečí dvou držících se dlaní a kdesi pod kopulí chrámu es pauzou doznění Hej, mistře! Vstaň, bystře!

A z časů, kdy ještě hospodáři chodili o Štědrém dnu hovořit se stromy a koním a kravám nabídli „něco z tabule Štědrého dne“ a havěti přilepšili drtí cukroví a ořechů a drobenkou chleba, zůstala chvíle tohoto daru mezi nebem a zemí jednou provždy pojmenovaná: „Pokoj lidem dobré vůle.“

A toto všechno za leta lidské existence je dar.

letak kalendar 2022 04letak kalendar 2022 05A to vše mě napadá, když v čase povánočním listuji kalendářem akademického malíře Františka Letáka, Obrazy 2022, vydaného jako 10. svazek Edice Tempus in Immortalibus Lapidibus - že jeho třináct obrazů kalendáře je také darem.

Je to dar zvláštní. Dar s připomenutím věčnosti minulého, momentkami obrazů návštěv, obrazů horka i lidského chladu... Dar, jako zikkurat třinácti obrazů vzklenutý nad věčným refrénem třiceti a jednatřiceti dnů s výjimkou února a přestupného roku.

Každým obrazem nabízí František Leták výměnu všednosti za vstup do prostoru krásy, ale i k posezení s návštěvou u stolu, kdy slova náhle vstoupí do tváří a dívčí stud se zardí pelem andělů a němá ústa mluví...

letak kalendar 2022 07letak kalendar 2022 09Je třeba říci, že tento kalendář je svým způsobem mimořádný. Škoda, že jeho omezený náklad nedovolí všem zájemcům mít jej doma.

A také odpovědí těm, kteří by chtěli jeho jedinečnost diskreditovat slovy: „…že Leták je Praha a zase Praha“.

Je třeba připomenout, že rok a další rok jsou měsíce a dny a zase měsíce a dny. A František Leták dovoluje svým kalendářem všem jen zvednutím očí z červenočerných číslic vstoupit do světa, který jim daroval a jak dlouho budou chtít, bude jenon jejich.

letak mares kalendar 2022 10letak mares kalendar 2022 zsVelkoformátový nástěnný umělecký a sběratelský kalendář František Leták: Obrazy 2022 vydal Globus International jako 10. svazek edice Tempus in Immoratalibus Lapidibus ve skvělé grafické úpravě Radka Volfa. Neméně kvalitně kalendář vyrobila tiskárna Label v Kutné Hoře. Prohlédnout a objednat si jej můžete v internetové Galerii myrro, nebo přímo zde.

Pokud do poznámky závazné objednávky vepíšete kód 1703, dostanete 10 % slevu z ceny kalendáře František Leták: Obrazy 2022.

Další kalendáře z edice Tempus in Immertalibus Lapidibus, která se specializuje na velkorozměrové nástěnné sběratelské umělecké kalendáře, najdete zde.

0 mares portretAutor: František Mareš
Zdroj snímků: i-passage.cz
Autor je spolupracovníkem redakce

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery