Recenze - Umělecký sběratelský kalendář Hora Kutná v umění výtvarném 2022

Výtvarné umění

S koncem listopadu máme nevyšší čas na nákup stolního či závěsného kalendáře. Ty s uměleckými motivy bývají též oblíbeným dárkem pod vánoční stromeček. Většinou plní úlohu nejenom kalendářovou, ale také dekorativní. Leckdy jsou navíc středem sběratelského zájmu, jedná-li se o díla skutečné výtvarné kvality, jak je tomu u velkoplošných kalendářů, plných úžasných reprodukcí uměleckých děl našich předních výtvarníků, jako je tomu již tradičně u kalendářů s logem TiL v pravém rohu na titulním listě.

Čas zakletý do kamene...

kh 2022 titulkh 2022 1...jak si volně můžeme přeložit logo neboli značku kvality kalendářové edice Tempus in Immortalibus Lapidibus, kterou před deseti lety založil a dodnes řídí kutnohorský patriot, publicista, galerista a kurátor Miroslav Moravec.

Prvním kalendářem této reprezentativní edice uměleckých sběratelských kalendářů bylo pět originálních signovaných a číslovaných reliéfních tisků Mistra Olbrama Zoubka pod názvem Čtvero ročních období pro rok 2010. Z dalších kalendářů edice TiL kupříkladu jmenujeme: Konvičky yixing 2010, z těch posledních pak Andělé Bohunky Waageové 2021 nebo František leták: Obrazy 2021, který se letos opakuje v nové progresívní variantě.

Třináct skvělých autorů

kh 2022 2kh 2022 3Na představovaném kalendáři Hora Kutná v umění výtvarném 2022 se podílejí jak současní, tak i nežijí umělci. Jedná se o editorem a znalcem výtvarného kumštu Miroslavem Moravcem vybranou skupinu talentovaných regionálních výtvarníků v kombinaci s díly uznávaných autorů, přičemž se jedná o propojení jak kutnohorských autorů s (ne)kutnohořany, tak i o průnik různých výtvarných technik - olej, akvarel, kresba tuší, malba na hedvábí či keramický reliéf.

kh 2022 4kh 2022 5Přehlídku skvělých děl zahajuje titulní akvarel akademického malíře Františka Letáka, co další list to skvostný umělecký zážitek na slovo vzatých kumštýřů: Josef Slavíček, Vladimír Čečetka, Jitka Rudolfová, Bohunka Waageová nebo Veronika Holá, Josef Jan Šedivý, Jiřina Stupková, Vlastimil Bareš, Josef Krčil, Brigita Krumphanzlová, Zdeněk Klouček či Zdeněk Brandt. Jejich tvůrčí curriculum vitae najdeme na konci kalendáře Kutná Hora v umění výtvarném 2022.

kh 2022 zskh 2022 6Závěrečný list se tak stává i potřebnou pomůckou pro galeristy, kunsthistoriky i sběratele výtvarného umění, neboť na aukcích, jak je známo, kdy je kromě pravosti draženého umění doložena i jeho medializace, takovéto informace zvyšují vyvolávací cenu díla.

Zbývá dodat, že devátý svazek specializované edice Tempus in Immortalibus Lapidibus Hora Kutná v umění výtvarném 2022 vydalo nakladatelství Globus International ve skvělé grafické úpravě Radka Volfa a vytiskla neméně kvalitně tiskárna Label v Kutné Hoře. Prohlédnout a objednat si jej můžete v internetové Galerii myrro, nebo přímo zde.

kh 2022 7kh 2022 stupkovaPokud do poznámky závazné objednávky vepíšete kód 1703, dostanete 10 % slevu z ceny kalendáře Hora Kutná v umění výtvarném 2022.

Další kalendáře z edice Tempus in Immertalibus Lapidibus, která se specializuje na velkorozměrové nástěnné sběratelské umělecké kalendáře, najdete zde.

cerny portretAutor: Ivan Černý
Zdroj snímků: i-passage.cz

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery