Recenze - Komu je krása dopřána, tomu jsou dovoleny procházky rájem

Výtvarné umění

S koncem roku si mnozí z nás kladou otázky, jaký bude ten, který nás čeká? Odpověď na ně je samozřejmě těžká, protože její obsah ani podobu neznáme.

Co ale známe, je čas, jsou dny, které přijdou, soboty, neděle a svátky, dny narozenin a jmenin svých blízkých... Snad právě pro to všechno si v listopadu a prosinci pořizujeme kalendáře. A s prvním lednem roku nového je věšíme na stěny, stavíme na stoly a v podobě diářů je ukládáme do tašek a batohů. A jsou pak našimi partnery minimálně tři sta šedesát pět dnů.

Kalendářůmares letak 4mares letak 2 je na trhu koncem roku nepřeberně, ale mezi tou spoustou jsou takové, které mají svoji charakteristickou tvář, majiteli přinášejí potěšení a poskytují prostor k zamyšlení nad během našeho světa. Mluvíme o kalendářích z edice Tempus in Immortalibus Lapidibus, které jsou svým rozměrem 480 x 480 milimetrů a především výtvarným obsahem nejenom sumářem dnů, týdnů a měsíců, ale doplňkem skutečně uměleckým pro každý interiér.

Takový je i kalendář s obrazy akademického malíře Františka Letáka, rodáka z Ústí nad Labem, absolventa Akademie výtvarných umění v Praze, který na studiích absolvoval, krajinomalbu, restaurátorství, figurální malbu a jeho díla mohli shlédnout návštěvníci výstav v Japonsku, Řecku a samozřejmě nesčíslněkrát u nás.

Ale pojďme k samotnému kalendáři František Leták: Obrazy 2021... Většinu obrazů tvoří motivy Prahy, Šumavy, Beskyd, Slatiňan, Mělnicka a jižních Čech.

mares letak 3mares letak 5Obraz každého měsíce přináší a otevírá prostory, do kterého můžeme vstoupit, a přestože zůstáváme v obývacím pokoji, v kanceláři, můžeme procházet krajinou, snít nad Prahou a Vltavou, sdílet pocit lidské sounáležitosti s proudem davu pulsujícím na Karlově mostě.

Prostor třinácti obrazů Františka Letáka je vskutku magický a jedinečný. Troufám si říct, že je i lékem na objímající všednost, apatii, osamělost, snad i ztrátu naděje.

A přestože obrazy mlčí, jejich krása jak by vstupovala do slov letité moudrosti: „Komu je krása dopřána, tomu jsou dovoleny procházky rájem...“

Zbývá tedy říci Františku Letákovi: „Dík za ni.“ A spolu s ním si přát krásný rok 2021.

mares letak zsKalendář František Leták: Obrazy 2021 vydalo jako 8. svazek specializované edice Tempus in Immortalibus Lapidibus nakladatelství Globus International. Prohlédnout a objednat si jej můžete v internetové Galerii myrro, nebo přímo zde. Další kalendáře z této edice, která se specializuje na velkorozměrové nástěnné sběratelské umělecké kalendáře, najdete zde.

mares letak portretAutor: František Mareš
Zdroj snímků: i-passage.cz

Novinář, dramaturg a scénárista František Mareš je spolupracovníkem redakce

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery