Narozeninovou kočku pokřtili na Neviditelné výstavě

Zleva Lenka Novotná, Taťjana Medvecká, Markéta Vítková, Šárka Seidlová a Jiří Kohout

Křty knih

V úterý 27. listopadu 2018 večer na Neviditelné výstavě proběhl křest unikátní haptické knihy Markéty Vítkové Narozeninová kočka...

kocka 1kocka 2Nejdříve to vypadalo, že kmotři na křest zapomněli, ale nakonec se přece jenom vynořily tři sudičky v bílém. Hábity měly i přes oči, neviděly tedy a měly potíže na místo křtu trefit. Přišly stylově, protože kniha je určená i pro nevidomé děti. Po chvíli jejich vzájemného popichování odhalily své tváře. Dobrými sudičkami byly herečky Taťjana Medvecká a Lenka Novotná a za tu zlou se převlékl herec a moderátor Rádia Junior Jiří Kohout.

kocka 3kocka 4Taťjana Medvecká přečetla úryvek z původní, klasicky tištěné verze knihy, a Jiří Kohout se pokoušel přečíst haptickou knihu hmatem. Jak je to těžké se mohli hosté přesvědčit také na vlastní prsty, protože byly k dispozici klapky na oči po celou dobu křtu.

Večerem provázela Šárka Seidlová a svými podmanivými tóny jej doplnil nevidomý Ondřej Lusk.

kocka 6kocka 7Narozeninová kočka má ambice propojit svět nevidomých se světem vidoucích. Je proto ve formě dostupné sluchově a hmatově. Dětem, které vidí, chce svět beze zraku ukázat hravou formou.

Na knize se podíleli i klienti poskytovatelů sociálních služeb. Některé stránky jsou tak ručně vyrobené a každá kniha je originálem.

Kvůli náročné výrobě nemohlo vzniknout mnoho výtisků, kniha tedy nebude dostupná v běžné knižní distribuci, ale přes webové stránky autorky Markéty Vítkové - marketavitkova.wixsite.com/spisovatelka.

kocka 8Autor: tz
Zdroj snímků: Archív Markéty Vítkové

O dalších křtech nových knih a audioknih se na webu Putování za uměním dočtete zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny