Známý regionální publicista Dušan Kučera vydává novou knihu s názvem Klatovy za císaře pána

Obálka nové knihy Dušana Kučery Klatovy za císaře pána. Ilustrační snímek z archívu Dušana Kučery

Knižní novinky

Zajímavou publikací, která se během září 2018 objeví na knižních pultech, bude bezesporu kniha Klatovy za císaře pána (díl první - úsměvné střípky), jejímž autorem je uznávaný regionální publicista, učitel a dlouholetý klatovský zastupitel Dušan Kučera.

klatovy 2Dušan Kučera je zkušeným autorem – publikoval například povedenou monografii plánické školy pod názvem Škola v Plánici na přelomu 19. a 20. století. Místu, kde pedagogicky působí, tedy Plánici (a okolí), věnoval i knihu příběhů z období druhé světové války pod názvem Válečná mozaika. Známý je ale i na poli humoru - podle jím se železnou pravidelností rozesílaných nedělních „říkaček" by se daly řídit hodinky. Drobné hříčky „pro děti vyspělé a hravé dospělé" vydal v osmi sbírkách básniček-říkaček, také fejetony shrnul a vydal již ve dvou knížkách s názvem Hořící koudel a Čerstvá snůška.

klatovy 3Tentokrát ale zúročil svou neúnavnou badatelskou a heuristickou práci v knize, která přináší výběr zajímavých a z dnešního pohledu vtipných a zajímavých inzerátů a článků z lokálního tisku ze zlatého období rakouské monarchie. Ač je autor klatovským rodákem a patriotem, jedná se o první publikaci tematicky zaměřenou na Klatovy a sám ji nazývá „historickým komiksem." Kučera se věnoval s mravenčí pílí důkladnému studiu lokálních novin, neboť právě tiskové zprávy jsou pro poznání regionální historie naprosto zásadní.

Je sympatické, že ve svém novém díle rehabilituje nesmyslně zavrhovanou monarchii, když v úvodu své knihy píše: "Je mi líto, že Rakousko-Uhersko je pořád ještě přezíraným a téměř vysmívaným soustátím - toť pozůstatek neobjektivní optiky Tomáše Masaryka či dokonce Josefa Švejka. Lidé se přece i tenkrát radovali, milovali i truchlili, chodili do kostela, vážili si císaře Františka Josefa I.; co nejlépe žili a neradi umírali."

klatovy 1Slavnostní křest a představení knížky

Knihu s názvem Klatovy za císaře pána (díl první – úsměvné střípky) autor veřejnosti představí v pondělí 1. října 2018 od 18:00 hodin ve společenském sále Městské knihovny v Klatovech, kde si zájemci můžou novou knihu Dušana Kučery zakoupit.

Autorka: Hana Jakubčíková Sádlíková

O dalších knižních novinkách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny