Růžový kavalír se vrací do Brna v plné parádě

Hodně pudru, červené tváře, vysoké paruky, kamaše a kudrlinky. Na Straussovu operu a vše co k ní patří v podání Růžového kavalíra se mohou těšit diváci v Brně. Zdroj snímku: NdB

Premiéry

Jedna z nejlepších Straussových oper Růžový kavalír se na jeviště brněnské opery vrací po dlouhých třiceti pěti letech. Hledání věčného mládí a strach ze stárnutí, nevěra, nezištnost i velkorysost v lásce – to budou hlavní témata nové inscenace v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Roberta Kružíka.

„Pokud bych měl pojmenovat téma naší inscenace, pak je to čas, zejména proměna lidských vztahů v čase. V nové brněnské inscenaci rozehráváme nebezpečné vztahy dvou hlavních dospělých postav. Maršálce i Ochsovi se nebezpečné vztahy vymstí. Mně osobně je blízká melancholie Maršálky, její hudební motivy jsou smutné i bolestné, ale zároveň moudré, zaryjí se každému do srdce. Dává nám recept jak se smířit s rozchodem s naší milovanou bytostí. Její souboj s bakchickým Ochsem v podání Jana Šťávy bude jistě zábavným dobrodružstvím. Každé představení, které vytvářím, spěje k nadčasovému obrazu našeho bytí. Tentokrát jsem se inspiroval obrazem Lucase Cranacha a jeho Fontánou mládí,“ vyznal se režisér inscenace Jiří Heřman.

Jak doplnila mluvčí Janáčkovy opery Adéla Biravská je nová inscenace postavena na obsazení reprezentujícím to nejlepší z mladé české generace operních pěvců. „Nakonec bylo i skladatelovým přáním, na které se po Straussově smrti trochu pozapomnělo, že Maršálka musí být mladá a krásná, nejvýše dvaatřicetiletá žena a Ochs musí být venkovský nápadník ve věku třicet pět,“ uvedla Adéla Biravská, která ješte doplnila základní údaje:

"V hlavních rolích se tak představí sólisté ansámblu Janáčkovy opery NdB Jan Šťáva jako baron Ochs, Václava Krejčí Housková v roli Octaviána a Jana Šrejma Kačírková jako Sophie spolu s naším stálým hostem Alžbětou Poláčkovou, která ztvární postavu Maršálky. Hudební nastudování provedl Robert Kružík, který představení diriguje spolu s Ondrejem Olosem. Scénu postavil Tomáš Rusín a kostýmy vytvořila Zuzana Štefunková Rusínová. Premiéra je v pátek 29. listopadu 2019 v Janáčkově divadle, reprízy pak 28. a 29. prosince 2019, 26. ledna 2020, 2. a 16. února 2020."

Autor: mh
Zdroj: Právo

O dalších hudebních premiérách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery