V Mariánských Lázních se letos poprvé konal hudební festival Živé pohraničí - Lebendes Grenzland. Jak nám řekla manažerka lázní Elena Sorokina, hlavním cílem festivalu je podpořit solidní sousedské vztahy mezi Čechy a Němci a upozornit veřejnost na krásná a originální místa v pohraničí.
Naše národy jsou oddělené obtížnou historií vztahů, ve které se projevuje jak staletá spolupráce, tak i fašistická agrese válečných let. Obě strany dnes hledají cestu spolupráce a přátelství, i když nelze zapomenout kupříkladu na utrpení z konce války, kdy v Mariánských lázních křižovaly desítky pochodů smrti a transportů vězňů z nejrůznějších koncentračních táborů. Krajem táhly zástupy vězňů hnaných nacisty od fronty směrem do vnitrozemí, o hladu a zimě. Na všech hřbitůvcích v okolí dodnes nalezneme hroby obětí těchto pochodů smrti.
Velebné tóny míru
Pořadatelem festivalu Živé pohraničí - Lebendes Grenzland je Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. Podle jeho ředitele Milana Muzikáře hudba vždy propojovala národy. A k tomu dodává: „Nechte ji, prosím, sloužit těmto ušlechtilým cílům i dnes v naší nepříliš jednoduché době.“
Na festivalu jsme vyslechli pět koncertů. Dva z nich, zahajovací a závěrečný, se konaly ve Společenském domě Casino Mariánské Lázně. Ostatní koncerty se konaly ve Františkových Lázních, v německém Schirndingu a v Paliči. V posledním malém českém městě se konal komorní koncert v kostele svaté Anny. Ten před několika lety koupila skupina nadšenců, která jej samostatně rekonstruuje.
„Za pět let se jim podařilo udělat spoustu práce, jsme rádi, že jsme tuto iniciativu podpořili naším koncertem a přitáhli pozornost mnoha vlivných lidí, kteří přišli na koncert,“ uvedl Milan Muzikář.
Nad festivalem převzal záštitu senátor Miroslav Balatka a starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. Jednotlivé koncerty navštívil také velvyslanec Japonska v ČR, jeho excelence Kaoru Shimazaki s chotí. V rámci festivalu zazněla česká i německá hudba, samozřejmě tam bylo místo pro hudbu dvou přátel, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka. Z historie víme, že Johannes Brahms, který vnímal talent českého hudebníka, mu pomohl vydat první řadu Slovanských tanců.
V díle Johannese Brahmse vystoupil koncertní mistr Bamberských symfoniků, vynikající violoncellista Ulrich Witteler, což je také symbolické, neboť symfoniky v Bambergu zakládali v roce 1946 pražští Němci. Vedle Ulricha Wittelera na pódiu rovněž vystoupil český houslový virtuóz Petr Zdvihal, což symbolizuje, že klasická hudba nezná hranice.
Lázeňská sezóna v plném proudu
Západočeský symfonický orchestr patří k nejstarším v České republice, byl založen v roce 1821, bezprostředně po vzniku Mariánských lázní. Zakladatel lázní, Karel Reitenberger, byl přesvědčen, že je nutné léčit nejen tělo, ale i duši a hudba je nejlepším lékem. V letošním roce orchestr zahraje 34 koncerty na kolonádě, 12 abonentních koncertů, šest komorních a na dalších koncertech vystoupí po České republice nebo v zahraničí. Za celý kalendářní rok 2019 odehraje orchestr, nebo je spolupořadatelem, okolo stovky veřejných vystoupení. Západočeský symfonický orchestr je jedním ze symbolů Mariánských Lázní.
Snaha korunovaná úspěchem
Jak známo, již před více jak deseti lety začal Karlovarský kraj vyvíjet úsilí, aby byla trojice západočeských lázní Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO, a to spolu s dalšími městy podobného typu v nadnárodním měřítku. Stálo to nemalé úsilí, ale zdá se, že snaha nebyla marná a přání se rokem 2020 stane skutkem.
K nominaci a zapsání na seznam kromě jiného přispěl i bohatý lázeňský kulturní život, který je v současnosti korunován těmito řádky představeným hudebním festivalem Živé pohraničí - Lebendes Grenzland.
Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív autora
Další reportáže o hudbě u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery