Poslechněte si krásné Ave Maria s fascinujícím příběhem ruského skladatele, který zůstal utajen

Reportáž

Když budete poslouchat toto překrásné Ave Maria, budete mít možná pocit, že slyšíte hudbu některého staršího mistra. A když se pak podíváte na autora, tak čtete jméno italského renesančního skladatele Gullia Cacciniho (* 8. října 1551; + 10. prosince 1618).

Obeznámenější posluchač ovšem ihned ví, že toto není renesanční dílo, nýbrž skladba pozdějšího data.

Ave Maria je v klasické hudbě velmi žádané dílo, jež se hraje zejména o Vánocích. A je to skladba se zvláštním příběhem. Tuto skladbu nesložil Ital Gullio Caccini v šestnáctém či sedmnáctém století, třebaže ji pod tímto jménem vysílají světové rozhlasové stanice. Jde totiž o velkolepou mystifikaci.

Ve skutečnosti skladbu složil až ve dvacátém století Rus Vladimir Vavilov (* 5. května 1925; + 11. března 1973). Tento koncertní mistr ve hře na kytaru a na loutnu, tajně skládal orchestrální díla a přiřazoval jim s oblibou autorství starých skladatelů. Když nechal ruský sbor a orchestr nacvičit a zahrát toto krásné Ave Maria s domnělým autorstvím Gullia Cacciniho, měl prostě jen tichou radost a nikomu se ke svému hříchu nepřiznal.

Vladimir Vavilov hrál důležitou roli v oživení hudebního umění v Sovětském svazu krátce po válce. Pracoval jako hudební redaktor státního hudebního vydavatelství. Rutinně připisoval vlastní tvorbu jiným skladatelům, obvykle z období renesance nebo baroka a přitom zcela ignoroval styl příslušného období, čímž se posléze na jeho mystifikace přišlo. Jeho díla přitom dosáhly krátce po jeho smrti obrovského úspěchu. Žil skromně v šedi Sovětského svazu a nepotřeboval být slavný. Zemřel v chudobě ve věku 47 let na rakovinu slinivky. Pár měsících po jeho smrti se z jeho skladeb staly hudební hity první kategorie. Ale jeho jméno bylo dlouho zapomenuto.

Vladimir Vavilov se radoval z radosti, kterou jeho díla přinášela lidem a nepotřeboval mít z nich jinak, kromě té radosti z obdarování druhých, vůbec nic. Protože práce pro druhé je – sama o sobě – velikou radostí.

Autor: Pavel Šafr
Zdroj: forum24.cz
Zdroj snímku: Repro YouTube

Další reportáže o hudbě u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery