Libuše a Přemysl ožijí v inscenaci barokní opery

V předchozích letech se Florea Theatrum představil na Letní scéně HAMU projektem Florea Theatrum – Phasma Dionysiacum Pragense. Zdroj snímku: Archïv festivalu

Pozvánka

Na letní scéně HAMU na nádvoří Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí bude ve čtvrtek 19. července 2019 k vidění barokní opera Praga nascente da Libussa e Primislao (O založení Prahy Libuší a Přemyslem) z roku 1734. Autorem libreta je Antonio Denzi, který využil hudbu Antonia Vivaldiho (* 4. března 1678; + 28. července 1741).

Opera Praga nascente da Libussa e Primislao poprvé zazněla v Praze v roce 1734, kdy ji v tehdejším Sporckově divadle uvedl impresário a také autor libreta Antonio Denzi. Důvod napsání opery s postavami z českých dějin byl pragmatický – jeho divadlo stálo na pokraji bankrotu a český námět měl od místního publika získat finance. Libreto tedy zahrnuje postavy z mytologie (Libuše, Přemysl, Vlasta, Šárka, Ctirad) a dvě komické figury (zdánlivě hluchoněmé páže-špióna Lesbína a Přemyslovu služku Dievíru). Zajímavostí je, že Antonio Vivaldi není původním autorem hudby k této opeře. Na rozdíl od Denziho libreta, které je uchováno v knihovně Národního muzea, se hudba nedochovala. Víme však, že Praga nascente bylo tehdy zcela obvyklé pasticcio, tedy opera vytvořená z již existujících árií různých skladatelů. Mezi nimi byl i Antonio Vivaldi, jehož hudbu Antonio Denzi běžně využíval a byl s ním v kontaktu. Pánové se poznali v roce 1716 v benátském divadle San Moisé a poté co Antonio Denzi přesídlil do Prahy, stal se Antonio Vivaldi jeho dodavatelem hudby.

Novodobou hudební rekonstrukci tohoto díla pouze na Vivaldiho hudbu vytvořil Eduardo García Salas po rozsáhlém výzkumu Vivaldiho árií. V představení se objeví i baletní prvky (tanec Českých Amazonek v choreografii Andrey Miltnerové, která je také režisérkou inscenace). Hudbu s orchestrem Misica Florea nastudoval Marek Štryncl. V hlavních rolích se představí Sylva Čmugrová (Libussa), Michaela Šrůmová (Primislao), Marta Infante (Vlasta), Hasan El Dunia (Stirado), Manuel Gómez Ruiz (Clodomiro) a Eva Bennet (Sarca).

Toto představení je jedním z důležitých bodů programu festivalového cyklu Musica Florea – Bohemia 2019.

Zdroj: Divadelní noviny

Další divadelní pozvánky najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery