Aukce - Pištěkův obraz Alfy Romeo se vydražil za rekordních 21,2 miliónu korun

Theodor Pištěk. Snímek Jana Handrejcha, Právo

Uncategorised

Obraz Theodora Pištěka s názvem Adieu, Guy Moll se stal nejdražším v tuzemsku prodaným dílem žijícího českého autora. V neděli 29. listopadu 2020 se v aukci prodal za 21,2 miliónu korun. Theodor Pištěk (* 25. října 1932) na hyperrealisticky namalovaném díle pracoval s přestávkami čtvrt století.

Rozměrný obraz Adieu, Guy Moll z let 1992 až 2017 představuje vrcholnou polohu tvorby autora. Jeho vyvolávací cena byla 15 miliónů korun.

21 pistek 1Obraz začal Theodor Pištěk malovat v roce 1992 inspirován silným příběhem francouzského automobilového závodníka Guye Molla. Ten sice zahynul ve 24 letech a jeho profesionální závodní kariéra trvala jen dva roky, přesto se dokázal zapsat do dějin tohoto sportu tak výrazně, že je dodnes považován za největší motoristický talent v historii.

Mladík svého času ohromil i Enza Ferrariho, který ho angažoval ve svém závodním týmu.

Dominantním motivem kompozice je lesknoucí se červený závodní automobil Alfa Romeo, předchůdce monopostů Ferrari, s číslem sedm na chladiči. Obraz je namalován v hyperrealistickém stylu, autor na něj ale jakoby přilepil významotvorné vzkazy: černobílá fotografie s utrženým rohem a autogramem závodníka, na spodní části automobilu je páskou přilepen a připínacím špendlíkem připevněn útržek papíru s francouzským rozloučením Adieu.

Galerie Kodl v aukci na Žofíně nabízela na 250 uměleckých děl, dražilo se ale prostřednictvím internetových platforem a po telefonu, licitátor však vyvolával položky a sumy stejně jako při živé aukci. Nejdražší položkou aukce byl obraz Františka Kupky Divertimento II. s vyvolávací cenou 30 miliónů korun, který se nakonac vydražil i s aukční přirážkou za 90,24 miliónu korun, což je nový český absolutní aukční rekord.

Zdroj: Novinky, ČTK

O dalších aukcích výtvarného a hudebního umění pořádaných v Česku si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery